Smetanovy sady se těší dlouhodobé pozornosti města, naposledy si vzalo do parády Křížovou cestu a Pramen U Vousáče. Proto Technické služby Jeseník nasadily křovinořezy a pily, a pak šikovné ruce sazeček. Proto po nich nastoupili vodaři z Vak Jesenicka, aby do pramene po asi půl století přivedli vodu. Protože pramen bez vody není pramen :-)

Klimatickou změnu už dnes popírá málokdo a pouze záleží, nakolik si její dopady připouštíme na Jesenicku. Chceme vás ubezpečit, že už i podle základních dat se nás to týká, stačí se podívat na výstupy integrovaného systému pro sledování sucha Intersucho.

Snad to nebude jako sypání soli do ran, psát o plánovaném rozvoji Žulové v době, kdy je život v ní paralyzována opravou silničního průtahu. Přece jen je to krátká epizoda a projekt, o němž bude řeč dneska, je více strategická věc s dlouhodobým efektem.

Pobyt u vody je v letním vedru typickou kratochvílí, může to být bazén u domu, koupaliště, rybník, řeka, zatopený lom, jezero, moře... Tam všude je potřeba dbát bezpečnosti, a to hlavně jsou-li s námi u vody děti.

Každému přejeme, aby se živil tím, co ho baví. Tímhle směrem se ubírá i stále ještě studijní dráha jesenického Honzy Augustynka, který je ale už nyní u jedné velké věci.

Všichni plavci, rybáři, vodáci, vodohospodáři a dokonce i všichni vodníci dnes slaví Světový den vody - nejvzácnější suroviny naší planety. Pro každého jednoho zaměstnance společnosti Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. (VAK Jesenicka) jde o důležitý den, je to svátek i jejich profese.

Udržování drobných vodních toků je na Jesenicku zodpovědností státního podniku Povodí Odry (Vidnávka, Bělá, Staříč), podílet se na tom ale musí i obce, a tak trochu my všichni. Na vině jsou nejčastěji historické závady, nedostatečně vyčištěné odpadní vody vtékající do říček, zanášení koryt toků sutí či biologickým odpadem, to vše pak umí zhoršit...