VAK Jesenicka přispěl k obnovení Pramene U Vousáče

09.10.2022

Smetanovy sady se těší dlouhodobé pozornosti města, naposledy si vzalo do parády Křížovou cestu a Pramen U Vousáče. Proto Technické služby Jeseník nasadily křovinořezy a pily, a pak šikovné ruce sazeček. Proto po nich nastoupili vodaři z Vak Jesenicka, aby do pramene po asi půl století přivedli vodu. Protože pramen bez vody není pramen :-)

Vzpomínka na Vousáče už je opravdu vousatá. Pramen byl postaven v polovině 19. století, posledních úprav se dočkal naposledy na přelomu tisíciletí, kdy ale zůstal bez vody. V poslední době tak byl Vousáč spíše kusem zarostlé skály.

Všechno je jinak, máme tady další pěkně upravený kousek Jeseníku. Zrovna dnes se Pramen U Vousáče dočká slavnostního "otevření". Ba co víc, v 15 hodin se odehraje dokonce požehnání, protože se renovace dočkala i z parku na Křížák vedoucí Křížová cesta. Čtrnáct zastavení dostalo nové znázornění - původní obrazy nahradily dřevěné reliéfní plastiky. Pokud si dáte za cíl je všechny vidět, vytáhne vás to od Anglického pramene k restauraci Křížový vrch ani nemrknete. Některé partie cesty jsou zbrusu nové a díky serpentinám to není žádný náročný výšlap.

Představte si sebe v parném létě na rozpálené betonové dlažbě náměstí anebo na sluncem sežehnutém trávníku městského parku. Rtuť teploměr směřuje ke 30 °C a přilehlý potok je spíše potůček, pramínek se tak tak dere mezi kameny. Pak přijde mrak a vylije všechnu svoji vodu na malém kousku, že se proud hnědé vody valí i po cestě i přes pole....

Na základní škole v Písečné si pod názvem Živá voda vymysleli celoroční projekt, v jehož rámci se děti učí a dovídají zajímavé informace o nejdůležitější surovině na Zemi - vodě. V rámci různých aktivit, jako je malování, tvoření a soutěžení, se také seznamují s mnohými vodními prameny Jeseníků a Rychlebských hor - bohatstvív tohoto kraje.

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.