VAK Jesenicka přispěl k obnovení Pramene U Vousáče

09.10.2022

Smetanovy sady se těší dlouhodobé pozornosti města, naposledy si vzalo do parády Křížovou cestu a Pramen U Vousáče. Proto Technické služby Jeseník nasadily křovinořezy a pily, a pak šikovné ruce sazeček. Proto po nich nastoupili vodaři z Vak Jesenicka, aby do pramene po asi půl století přivedli vodu. Protože pramen bez vody není pramen :-)

Vzpomínka na Vousáče už je opravdu vousatá. Pramen byl postaven v polovině 19. století, posledních úprav se dočkal naposledy na přelomu tisíciletí, kdy ale zůstal bez vody. V poslední době tak byl Vousáč spíše kusem zarostlé skály.

Všechno je jinak, máme tady další pěkně upravený kousek Jeseníku. Zrovna dnes se Pramen U Vousáče dočká slavnostního "otevření". Ba co víc, v 15 hodin se odehraje dokonce požehnání, protože se renovace dočkala i z parku na Křížák vedoucí Křížová cesta. Čtrnáct zastavení dostalo nové znázornění - původní obrazy nahradily dřevěné reliéfní plastiky. Pokud si dáte za cíl je všechny vidět, vytáhne vás to od Anglického pramene k restauraci Křížový vrch ani nemrknete. Některé partie cesty jsou zbrusu nové a díky serpentinám to není žádný náročný výšlap.

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.