VAK Jesenicka přispěl k obnovení Pramene U Vousáče

09.10.2022

Smetanovy sady se těší dlouhodobé pozornosti města, naposledy si vzalo do parády Křížovou cestu a Pramen U Vousáče. Proto Technické služby Jeseník nasadily křovinořezy a pily, a pak šikovné ruce sazeček. Proto po nich nastoupili vodaři z Vak Jesenicka, aby do pramene po asi půl století přivedli vodu. Protože pramen bez vody není pramen :-)

Vzpomínka na Vousáče už je opravdu vousatá. Pramen byl postaven v polovině 19. století, posledních úprav se dočkal naposledy na přelomu tisíciletí, kdy ale zůstal bez vody. V poslední době tak byl Vousáč spíše kusem zarostlé skály.

Všechno je jinak, máme tady další pěkně upravený kousek Jeseníku. Zrovna dnes se Pramen U Vousáče dočká slavnostního "otevření". Ba co víc, v 15 hodin se odehraje dokonce požehnání, protože se renovace dočkala i z parku na Křížák vedoucí Křížová cesta. Čtrnáct zastavení dostalo nové znázornění - původní obrazy nahradily dřevěné reliéfní plastiky. Pokud si dáte za cíl je všechny vidět, vytáhne vás to od Anglického pramene k restauraci Křížový vrch ani nemrknete. Některé partie cesty jsou zbrusu nové a díky serpentinám to není žádný náročný výšlap.

Na základní škole v Písečné si pod názvem Živá voda vymysleli celoroční projekt, v jehož rámci se děti učí a dovídají zajímavé informace o nejdůležitější surovině na Zemi - vodě. V rámci různých aktivit, jako je malování, tvoření a soutěžení, se také seznamují s mnohými vodními prameny Jeseníků a Rychlebských hor - bohatstvív tohoto kraje.

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.

Adaptace na klimatickou změnu je pořádná výzva, v tuhle chvíli se cení každá sebemenší snaha, jak přispět. Například Skautský institut ve spolupráci se spolkem Živá voda vyrobil zajímavé video 'Voda v naší krajině', které by se mělo stát snad i povinným pro správce vodních toků, zástupce samospráv, vlastníky lesních a zemědělských pozemků,...