VAK Jesenicka přispěl k obnovení Pramene U Vousáče

09.10.2022

Smetanovy sady se těší dlouhodobé pozornosti města, naposledy si vzalo do parády Křížovou cestu a Pramen U Vousáče. Proto Technické služby Jeseník nasadily křovinořezy a pily, a pak šikovné ruce sazeček. Proto po nich nastoupili vodaři z Vak Jesenicka, aby do pramene po asi půl století přivedli vodu. Protože pramen bez vody není pramen :-)

Vzpomínka na Vousáče už je opravdu vousatá. Pramen byl postaven v polovině 19. století, posledních úprav se dočkal naposledy na přelomu tisíciletí, kdy ale zůstal bez vody. V poslední době tak byl Vousáč spíše kusem zarostlé skály.

Všechno je jinak, máme tady další pěkně upravený kousek Jeseníku. Zrovna dnes se Pramen U Vousáče dočká slavnostního "otevření". Ba co víc, v 15 hodin se odehraje dokonce požehnání, protože se renovace dočkala i z parku na Křížák vedoucí Křížová cesta. Čtrnáct zastavení dostalo nové znázornění - původní obrazy nahradily dřevěné reliéfní plastiky. Pokud si dáte za cíl je všechny vidět, vytáhne vás to od Anglického pramene k restauraci Křížový vrch ani nemrknete. Některé partie cesty jsou zbrusu nové a díky serpentinám to není žádný náročný výšlap.

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový...