Děti z Písečné básnily o vodě

28.02.2023

Na základní škole v Písečné si pod názvem Živá voda vymysleli celoroční projekt, v jehož rámci se děti učí a dovídají zajímavé informace o nejdůležitější surovině na Zemi - vodě. V rámci různých aktivit, jako je malování, tvoření a soutěžení, se také seznamují s mnohými vodními prameny Jeseníků a Rychlebských hor - bohatstvív tohoto kraje.

Na únor připadla poetická část Živé vody. Žáci dostali za úkol složit báseň, jejímž nosným tématem musela být právě voda. Škola se tak na chvíli proměnila v místo, kde se desítky básníků snaží vybídnout múzu, aby jim nahodila verš, napověděla příběh a klidně nadiktovala celou sloku, protože přece jen šlo o soutěž.

Školní porota následně vybrala tři nejpovedenější díla. Na prvním místě se umístily Tereza Gavlasová, Viktorie Oppolzerová a Klára Kyselová s básní Malá rybka. Místo druhé získali Teodor Jezerský, Jakub Kubánek a Filip Křivánek s básní Velká vlna. Třetí místo obsadila děvčata Nela Sucháncová, Ella Temňáková a Julie Temňáková.

Všechny zapojené děti získaly novou zkušenost a mnohé si možná potvrdily, že poezie je docela složitá disciplína.

Foto (zdroj): ZŠ Písečná 

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.

Opět po roce se na různých místech areálu Priessnitzových léčebných lázní uskuteční Týden vody. Akce oslavující vodu připomene její význam nejen pro jesenické lázně, ale pro Jesenicko jako takové. Ostatně Týden vody se ne náhodou odehrává v termínu od 18. do 24. března, protože v pátek 22.3. si připomeneme Světový den vody.