Devět opravených památek a pramenů v okolí Jeseníku

14.11.2022

Bez nadsázky je to zdejší bohatství - množství pramenů, mohyl a různých drobných památek v okolí Jeseníku je nebývalé, leckdo by nám to mohl závidět.

Dneska už asi žádný movitý pacient lázním pomník nepostaví, ale v dobách, kdy se Priessnitzova metoda těšila světové slávě, se to stávalo docela běžně. A tak tu máme prameny, studánky a jiné pomníky, o které je potřeba se starat. Většinou to řeší město, dlužno podotknout, že za bezbřehého přispění dobrovolníků a někdy i ve spolupráci s městskými technickými službami. Jen v letošním roce se nějaké formy úpravy dočkalo devět míst a my vám je teď připomeneme.

Nedávno slavnostně znovu zprovozněný Pramen U Vousáče je zasvěcen rakouskému císaři Františku Josefovi I. Díky iniciativě technických služeb vzniklo pod Křížovým vrchem krásné odpočinkové místo. Od něj se můžete napojit na rovněž obnovených 14 zastavení Křížové cesty. Příjemná vycházka vás dostane až na Křížový vrch.

Jesenickou Lurdskou jeskyni si vzal do parády pro změnu místní katolický spolek, který pořídil i novou sochu Panny Marie.

Neuburský pramen se dočkal očištění a přibyla k němu i lavička přátelství, jako výraz díků partnerskému městu Jeseníku - německému Neuburgu an der Donau.

Anglický pramen musel být po letošním poškození znovu opraven. Pozornost si vysloužil i proto, že jde o jeden z nejvelkolepějších pomníků, které tady máme.

Sochař Engelbert Kaps na začátku 20. století vytvořil kamennou lavici Návrat Germánů z lovu, a i ta si prošla odbornou opravou a našla své nové místo v lázeňském areálu.

Jednou z nejmladších památek je Gilbertovo odpočívadlo. Díky obětavé práci dobrovolníků se těší nové podobě.

Na vrcholný okamžik novodobých českých dějin odkazuje Lípa svobody a Památník obětem komunismu, které najdete v parčíku nad Hotelem Praděd. Též u nich se "zastavili" pracovníci Technických služeb města Jeseník, aby upravili okolí a místo doplnili novými lavičkami.

A konečně Gogolův pomník připomínající pobyt slavného ruského spisovatele ve zdejších lázních, se nově pyšní revitalizací okolí.

Jsou to sice střípky, ale i ty přispívají k důležité péči o kulturní bohatství tohoto kraje. A jsou našim identifikováním se s často pohnutou historií Jesenicka.

Foto (zdroj): město Jeseník

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.