Jak dostat kapra na vánoční stůl

20.12.2022

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.

Zakoupenou rybu je nejlepší nechat si odborně usmrtit přímo na prodejním místě. Za prvé je personál proškolen a za druhé na odnosu živé ryby domů není nic pozitivního. Transport v síťovce rybu zbytečně stresuje.

Pokud už tedy musíte, minimalizujte dobu, po kterou je kapr bez vody. Ideální je zabalit ho například do vlhké bavlněné utěrky. Igelitka není OK, může kaprovi ztěžovat používání žáber.

Jestliže už musí jít ryba u vás doma do vany, netrapte jí v ní dlouho. Zajistěte co nejstudenější vodu (klidně i za použití ledu či sněhu) a ještě před tím z ní nechte vyprchat chlór. Tedy ji napusťte alespoň 15 minut před vložením kapra. A šetrné zabití ryby ani tak neodkládejte.

Jak rybu správně zabít víte? Musíte ji nejprve omráčit, následně přetnout žáberní oblouky, popřípadě přerušit míchu a cévy. To všechno je potřeba provést bezprostředně po omráčení, abyste dosáhli rychlého a úplného vykrvení. Pak následuje kuchání a porcování a až pak obalování a smažení ;-)

Vřele nedoporučujeme vypuštění živé ryby zpět do rybníka, velmi pravděpodobně to nepřežije. Uvědomte si, že kapr je v tu dobu poměrně vyhladovělý. Navíc, v důsledku manipulace od výlovu až po prodej může mít poškozenu ochrannou vrstvu slizu, návrat do přírody z něj dělá velmi zranitelného. Tohle opravdu můžeme nazývat týráním zvířat.

Jako nejbezpečnější se tedy jeví koupit si Třeboňského kapra chlazeného v obchodě.

Jesenickávoda.cz vám přeje krásné Vánoce.

Foto (zdroj): Unsplash
Text (námět): Rybářské sdružení ČR

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.