Dobrá zpráva pro dospělé vodáky

30.11.2022

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový provoz.

A aby jásotu nebylo tolik, vodákům pochopitelně nezmizí odpovědnost za případné škody, které by pod vlivem alkoholu způsobili, byť co si budeme povídat, dvě piva z lidí s pádly a vesly raubíře spíše neudělají.

Kritici se obávají, že tohle změkčení pravidel může být předzvěstí něčeho podobného do české automobilové dopravy. My doufáme, že odklon od nulové tolerance v případě vodáků je hlavně snaha zákonodárců zapojit selský rozum a vylepšit tak letní zážitky těm veslařům, kteří mají výlet na loďce spojený právě s prázdninovou pohodou.

Foto (zdroj): Unsplash

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.

Adaptace na klimatickou změnu je pořádná výzva, v tuhle chvíli se cení každá sebemenší snaha, jak přispět. Například Skautský institut ve spolupráci se spolkem Živá voda vyrobil zajímavé video 'Voda v naší krajině', které by se mělo stát snad i povinným pro správce vodních toků, zástupce samospráv, vlastníky lesních a zemědělských pozemků,...

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový...