Dobrá zpráva pro dospělé vodáky

30.11.2022

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový provoz.

A aby jásotu nebylo tolik, vodákům pochopitelně nezmizí odpovědnost za případné škody, které by pod vlivem alkoholu způsobili, byť co si budeme povídat, dvě piva z lidí s pádly a vesly raubíře spíše neudělají.

Kritici se obávají, že tohle změkčení pravidel může být předzvěstí něčeho podobného do české automobilové dopravy. My doufáme, že odklon od nulové tolerance v případě vodáků je hlavně snaha zákonodárců zapojit selský rozum a vylepšit tak letní zážitky těm veslařům, kteří mají výlet na loďce spojený právě s prázdninovou pohodou.

Foto (zdroj): Unsplash

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.