Pozvánka na Týden vody v Priessnitzových lázních

06.03.2024

Opět po roce se na různých místech areálu Priessnitzových léčebných lázní uskuteční Týden vody. Akce oslavující vodu připomene její význam nejen pro jesenické lázně, ale pro Jesenicko jako takové. Ostatně Týden vody se ne náhodou odehrává v termínu od 18. do 24. března, protože v pátek 22.3. si připomeneme Světový den vody.

Na co se v rámci programu můžete těšit? Na promítání filmu o zakladateli prvního vodoléčebného ústavu na světě Vincenzi Priessnitzovi (Po 18.3.). Na přednášku o léčebných účincích jeho slavného zábalu (Út 19.3.). Na zábavně naučný program pro děti (St 20.3.). Na přednášku Tomáše Hradila o obnově jesenických pramenů (Čt 21.3.). Na besedu Jiřího Glabazni s vědkyní Dianou Sisswarton (Pá 22.3.). Na cestopisnou přednášku o vodopádech v Kanadě (So 23.3.). Na výlet na Stezku živé vody (Ne 24.3.) a na mnoho dalšího (viz plakát níže).

Foto (zdroj): Priessnitzovy léčebné lázně 

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.