Před pár dny se konal slavnostní křest knihy s názvem Pohádky psané vodou. Výsledná publikace je sborníkem literárních a výtvarných prací na téma voda, které vytvořili žáci ZŠ Jeseník a ZUŠ Jeseník.
Umělé zasněžování v Jeseníkách
Blíží se zimní sezóna a s ní spojené spuštění lanovek v lyžařských areálech. Tedy doufáme, protože aktuální energetická krize dělá vrásky nejednomu majiteli areálu. Možná tedy s dražšími permanentkami, ale zřejmě opět za přispění umělého zasněžování, které má schopnost výrazně vylepšit ekonomickou stránku tohoto podnikání.
Velebíme vynález sněžného děla, protože to je při dnešních na sněhovou nadílku skoupých zim často jediná ochrana ski areálů před krachem. A my v Jeseníkách tyhle areály potřebujeme i v létě, aby se staraly o turisty. Musíme jim tedy dopřát výdělek v zimě, z čehož pak často dotují slabší mimosezónu, případně léto.
Dovolte nám ale připomenout některá negativa, jež může používání technického sněhu horám přivodit. Nezapomínejme, že vodní děla jsou zpravidla napojena na malé vodní nádrže, do kterých natéká voda z horských bystřin. Jejich vydatnost je v zimním období slabší. Pokud by provozovatelé sjezdovek odčerpávali z potoků až příliš velké množství vody, mohlo by to ohrozit rostliny a živočichy zazimované právě v těchto tocích.
Druhá věc, se kterou mívají problém hlavně ekologové je, že umělý sníh, jak leží na sjezdovce/louce déle než na okolních svazích, narušuje biodiverzitu, tedy rozmanitost druhů rostlin. Podle ochránců přírody tedy hrozí, že ze sjezdovek pro letní měsíce zmizí některé druhy květin.
Otázkou také je, jestli těžké rolby jezdící po sjezdovkách neutlačují půdu natolik, že zhoršují její schopnost absorbovat do sebe vodu. Ať už tu z tajícího sněhu či z letního deště.
Fandíme sjezdovému lyžování, rozumíme technologickému pokroku a děkujeme místním provozovatelům, že v Jeseníkách běží umělé zasněžování zcela podle pravidel, takže se nás výše popsaná rizika tolik netýkají.
Námět (zdroj): Vodní strážci
Foto (zdroj): Unsplash
Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....
Pozvánka na Dny pramenů
Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.