Umělé zasněžování v Jeseníkách

28.10.2022

Blíží se zimní sezóna a s ní spojené spuštění lanovek v lyžařských areálech. Tedy doufáme, protože aktuální energetická krize dělá vrásky nejednomu majiteli areálu. Možná tedy s dražšími permanentkami, ale zřejmě opět za přispění umělého zasněžování, které má schopnost výrazně vylepšit ekonomickou stránku tohoto podnikání.

Velebíme vynález sněžného děla, protože to je při dnešních na sněhovou nadílku skoupých zim často jediná ochrana ski areálů před krachem. A my v Jeseníkách tyhle areály potřebujeme i v létě, aby se staraly o turisty. Musíme jim tedy dopřát výdělek v zimě, z čehož pak často dotují slabší mimosezónu, případně léto.

Dovolte nám ale připomenout některá negativa, jež může používání technického sněhu horám přivodit. Nezapomínejme, že vodní děla jsou zpravidla napojena na malé vodní nádrže, do kterých natéká voda z horských bystřin. Jejich vydatnost je v zimním období slabší. Pokud by provozovatelé sjezdovek odčerpávali z potoků až příliš velké množství vody, mohlo by to ohrozit rostliny a živočichy zazimované právě v těchto tocích.

Druhá věc, se kterou mívají problém hlavně ekologové je, že umělý sníh, jak leží na sjezdovce/louce déle než na okolních svazích, narušuje biodiverzitu, tedy rozmanitost druhů rostlin. Podle ochránců přírody tedy hrozí, že ze sjezdovek pro letní měsíce zmizí některé druhy květin.

Otázkou také je, jestli těžké rolby jezdící po sjezdovkách neutlačují půdu natolik, že zhoršují její schopnost absorbovat do sebe vodu. Ať už tu z tajícího sněhu či z letního deště.

Fandíme sjezdovému lyžování, rozumíme technologickému pokroku a děkujeme místním provozovatelům, že v Jeseníkách běží umělé zasněžování zcela podle pravidel, takže se nás výše popsaná rizika tolik netýkají.

Námět (zdroj): Vodní strážci
Foto (zdroj): Unsplash

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový...