V Jeseníku probíhá revitalizace okrasného rybníku

22.11.2022

Úspěch v hlasování participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník katapultoval revitalizaci populárního okrasného rybníčku mezi plánované investiční akce města.

Občané si vymohli aspoň zpevnění břehů, ale na radnici rozhodli o komplexní regeneraci, protože investičně jen ta dává smysl. A taky se ví, že tahle vodní plocha je mezi obyvateli Jeseníku hodně populární, město si na ní chce dát záležet.

Studie celé lokality z pera tehdejšího městského architekta Tomáše Pejpka zahrnuje revitalizaci obou břehů a pěších komunikací, vybavení novým mobiliářem, nové dřevěné molo a úpravu zeleně.

Náklady byly spočítány na 10,8 milionů korun, přičemž budou částečně čerpány z městského rozpočtu (Tvoříme Jeseník) a dotace Ministerstva zemědělství, které podporuje opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích.

Město opravou rybníčku vylepší cíl procházek místních, a přírodě předá biotop, který ocení minimálně kachny, žáby a nějaké ryby.

Námět (zdroj): NášJeseník.cz
Foto (zdroj): NášJeseník.cz

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.