V Jeseníku probíhá revitalizace okrasného rybníku

22.11.2022

Úspěch v hlasování participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník katapultoval revitalizaci populárního okrasného rybníčku mezi plánované investiční akce města.

Občané si vymohli aspoň zpevnění břehů, ale na radnici rozhodli o komplexní regeneraci, protože investičně jen ta dává smysl. A taky se ví, že tahle vodní plocha je mezi obyvateli Jeseníku hodně populární, město si na ní chce dát záležet.

Studie celé lokality z pera tehdejšího městského architekta Tomáše Pejpka zahrnuje revitalizaci obou břehů a pěších komunikací, vybavení novým mobiliářem, nové dřevěné molo a úpravu zeleně.

Náklady byly spočítány na 10,8 milionů korun, přičemž budou částečně čerpány z městského rozpočtu (Tvoříme Jeseník) a dotace Ministerstva zemědělství, které podporuje opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích.

Město opravou rybníčku vylepší cíl procházek místních, a přírodě předá biotop, který ocení minimálně kachny, žáby a nějaké ryby.

Námět (zdroj): NášJeseník.cz
Foto (zdroj): NášJeseník.cz

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový...