V Jeseníku probíhá revitalizace okrasného rybníku

22.11.2022

Úspěch v hlasování participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník katapultoval revitalizaci populárního okrasného rybníčku mezi plánované investiční akce města.

Občané si vymohli aspoň zpevnění břehů, ale na radnici rozhodli o komplexní regeneraci, protože investičně jen ta dává smysl. A taky se ví, že tahle vodní plocha je mezi obyvateli Jeseníku hodně populární, město si na ní chce dát záležet.

Studie celé lokality z pera tehdejšího městského architekta Tomáše Pejpka zahrnuje revitalizaci obou břehů a pěších komunikací, vybavení novým mobiliářem, nové dřevěné molo a úpravu zeleně.

Náklady byly spočítány na 10,8 milionů korun, přičemž budou částečně čerpány z městského rozpočtu (Tvoříme Jeseník) a dotace Ministerstva zemědělství, které podporuje opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích.

Město opravou rybníčku vylepší cíl procházek místních, a přírodě předá biotop, který ocení minimálně kachny, žáby a nějaké ryby.

Námět (zdroj): NášJeseník.cz
Foto (zdroj): NášJeseník.cz

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.

Opět po roce se na různých místech areálu Priessnitzových léčebných lázní uskuteční Týden vody. Akce oslavující vodu připomene její význam nejen pro jesenické lázně, ale pro Jesenicko jako takové. Ostatně Týden vody se ne náhodou odehrává v termínu od 18. do 24. března, protože v pátek 22.3. si připomeneme Světový den vody.