Správci jesenických pramenů oslavili Světový den vody

30.03.2024

Říká se o bývalých Sudetech, že lidem v nich žijícím chybí k místu hlubší pouto. My okolo sebe vidíme bezpočet těch, o kterých tohle nejde říct a tutově to platí o správcích jesenických pramenů.

Tihle srdcaři pečují o odkaz světového léčitele Vincenze Priessnitze, jehož genialitu pacienti oceňovali tím, že mu v okolí lázní stavěli pomníky a budovali prameny. Díky jejich počtu se z Jeseníku stalo unikátní místo prošpikované drobnými památkami, a právě o ně se na čtyři desítky dobrovolníků starají. Každý z nich má svěřené dílo vč. certifikátu, které několikrát ročně navštíví, aby uklidil a upravil jeho okolí, zkontroloval odtok vody, případně vlastníkovi nahlásil poškození.

V minulém týdnu Jeseník oslavoval Světový den vody. U této příležitosti se správci pramenů setkali v nádherných prostorách Zimní zahrady Priessnitzova sanatoria, aby se poznali, vyměnili si zkušenosti a vzájemně se povzbudili do další práce. Celý projekt běží pod vedením Tomáše Hradila a organizace Brontosaurus Slezsko, což je dostatečná garance toho, že kontinuita v péči o památky je zajištěna.

Neobyčejnou ukázku patriotismu můžete sledovat na webu Jesenickeprameny.cz. Klidně se Tomášovi můžete ozvat, máte-li chuť se přidat.

Foto (zdroj): Město Jeseník

Opět po roce se na různých místech areálu Priessnitzových léčebných lázní uskuteční Týden vody. Akce oslavující vodu připomene její význam nejen pro jesenické lázně, ale pro Jesenicko jako takové. Ostatně Týden vody se ne náhodou odehrává v termínu od 18. do 24. března, protože v pátek 22.3. si připomeneme Světový den vody.

Představte si sebe v parném létě na rozpálené betonové dlažbě náměstí anebo na sluncem sežehnutém trávníku městského parku. Rtuť teploměr směřuje ke 30 °C a přilehlý potok je spíše potůček, pramínek se tak tak dere mezi kameny. Pak přijde mrak a vylije všechnu svoji vodu na malém kousku, že se proud hnědé vody valí i po cestě i přes pole....