Pár zajímavých čísel o vodě - otestujte svoje znalosti

20.01.2023

Téma vody nás fascinuje a nejraději bychom s vámi o ní mluvili neustále. Někdy ovšem slova nejsou třeba. To když dáte dohromady čísla, která tu ohromnost vody vysvětlí přímočařeji. A tak jsme si vypůjčili data Českého statistického úřadu, který toho o vodě v Česku ví obrovsky moc.

Nezkoušíme vás, ale víte, jaká je u nás délka vodních toků? Přes 94 tisíc kilometrů! Nevadí, že nevíte, zkuste další otázku. Jak velká je rozloha vodní plochy ČR? ... (čekáme) ... 167 tisíc hektarů. Buďte v pohodě, taky jsme to netrefili, každopádně čísla jsou to ohromná. A tohle byla teprve rozcvička ;-)

Pojďme zabrousit více do vodárenství, abychom vám mohli prozradit, že Česká republika má nejméně 2 795 čistíren odpadních vod (údaj z r. 2020) a délka vodovodní sítě ve stejném roce činila přes 79 tisíc kilometrů. I díky tomu je téměř 95 % obyvatel zásobováno vodou z vodovodů. Každý z nich jí denně spotřebuje kolem 90 litrů (průměr).

Lehce úsměvná je hodnota udávající podíl české populace bez vlastní splachovací toalety. Tušíte? Činí 0,3 % a je to o dost míň, než je průměr EU (1,9 %).

Ačkoli jsou všechny důležité ukazatele pozitivní - klesá spotřeba vody, roste počet čistíren, zvyšuje se osvěta ohledně zadržování vody v krajině apod., neměli bychom v tomhle zlepšování nikdy polevit.

Foto (zdroj): Unsplash

Rádi přispíváme ke zviditelňování tématu vody - její vzácnosti. Nejraději tak činíme přes exkurze v našich hlavních dvou provozech - úpravně vody a čistírně odpadních vod. Při nich si člověk nejlépe uvědomí významnost životadárné tekutiny a lépe pochopí proces výroby pitné vody i čištění vody splaškové. A když jsou u nás na exkurzi děti, je to...

Klíčovou zodpovědností Vak Jesenicka je výroba pitné vody v množství, jež si vyžaduje více než 15 tisíc obyvatel a dalších subjektů připojených na skupinový vodovod do obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Písečná, Hradec-Nová Ves, Mikulovice a města Jeseník.

Fenomén Jeseníku a jeho okolí dneska slaví svůj Den pramenů. A protože většina z nich vznikla v souvislosti s léčbou Vincenze Priessnitzne, je Den pramenů již tradičně otvírákem každoročního zahájení lázeňské sezóny, tentokrát s pořadovým číslem 176!