Jesenicko má díky Žulové novou vodní plochu - Mojmírův rybník

24.05.2024

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti. Stane se rájem vodních rostlin a vyhledávaným útočištěm stovek druhů živočichů. Dříve či později si k němu najdou cestu rybáři a Mojmírův rybník se stane vyhledávaným cílem odpočinku. Už vloni tam Žulová postavila posezení. Jméno nádrž získala po bývalé starostovi Mojmíru Michálkovi, který za zrodem projektu stojí. K deseti hektarům vodní plochy náleží také devět tůní. Při úpravách území bylo vysazeno 270 stromů a keřů, aby vše co nejrychleji zapadlo do rychlebské krajiny.

Nové lokální biocentrum by mohlo být inspirací pro další obce, aby se zadržováním vody seriózně zabývaly. Jesenicko je podle klimatologů specifickou oblastí s klesajícím úhrnem srážek. Hory totiž dešťové mraky přicházející od jihozápadu často zadrží a území tak zůstane přívalům vody ušetřeno. Nacházíme se v takzvaném dešťovém stínu, a to není dobrá zpráva pro budoucí stavy podzemních vod.

Foto (zdroj): Žulová

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.