Hurá, je sníh, bude voda

18.01.2021

Ano, laickým pohledem je to v tuto chvíli fajn, naše hory jsou pokryty slušnou sněhovou pokrývkou. V době, kdy píšeme tyto řádky, je to třeba na Červenohorském sedle 60 cm, ve Filipovicích 45 cm, na Miroslavi 40 cm, na Pradědu 90 cm, na Šeráku 54 cm. Chtělo by se říct, že v přírodě bude dost vody, jenže.

Jenže hodně sněhu v zimě ani zdaleka neznamená hodně vody na jaře. Sice se zjednodušeně uvádí, že 1 centimetr sněhu přinese asi 1 milimetry vody, ale ono záleží na tom, jaký sníh to je (prašan přinese vody rozhodně méně, třeba jen 0,5 mm), jak rychle tající vrstva sněhu napadla (více vody je ze sněhu napadnutého postupně) atp. Z déle ležícího sněhu můžeme dostat až 50 % vody (např. 2 metry na Pradědu můžou přinést i 100 cm vody).

Kromě hustoty sněhu záleží i na povětrnostních podmínkách v horách. Teplejší vítr sníh vysuší dříve, než odtaje, naopak prospívají mrazy.

Z tohoto pohledu je ideální, když sníh na zemi leží déle a je tvořen různými typy sněhu, které postupně připadávají. V takovém případě je "výtěžnost" vody maximální.

Meteorologové i vodohospodáři umí tyhle modely počítat. Nepochybně i Jesenicko z pozvolna tajícího sněhu benefituje.

Každému přejeme, aby se živil tím, co ho baví. Tímhle směrem se ubírá i stále ještě studijní dráha jesenického Honzy Augustynka, který je ale už nyní u jedné velké věci.

Všichni plavci, rybáři, vodáci, vodohospodáři a dokonce i všichni vodníci dnes slaví Světový den vody - nejvzácnější suroviny naší planety. Pro každého jednoho zaměstnance společnosti Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. (VAK Jesenicka) jde o důležitý den, je to svátek i jejich profese.

Udržování drobných vodních toků je na Jesenicku zodpovědností státního podniku Povodí Odry (Vidnávka, Bělá, Staříč), podílet se na tom ale musí i obce, a tak trochu my všichni. Na vině jsou nejčastěji historické závady, nedostatečně vyčištěné odpadní vody vtékající do říček, zanášení koryt toků sutí či biologickým odpadem, to vše pak umí zhoršit...