Do kanalizace patří jenom voda

29.01.2021

Je zodpovědností měst a obcí, nabídnout svým občanům dostatečný počet míst, na nichž mohou odevzdávat použitý kuchyňský olej. Ale ještě větší zodpovědností lidí je, aby to opravdu dělali.

Prakticky každý vodohospodář vám potvrdí, že olej po smažení vylitý do kanalizace v ní dokáže nadělat pořádné problémy, hlavně když se ho v potrubí sejde opravdu hodně. Tuk tam totiž ztuhne, a jak se postupně nabaluje na vnitřní stěnu trubky, zužuje průtok vody, až nakonec v krajním případě potrubí zcela ucpe. Dokážete si jistě představit, že způsobené škody půjdou rozhodně do desítek až stovek tisíc korun.

Jasně, že předejití této situaci vyžaduje jistou disciplínu při vaření. Dovolíme si však připomenout, že vylévání oleje do odpadu je zakázáno přímo zákonem. Ten říká, že do kanalizace patří voda znečištěná toaletou, denní hygienou, mytím nádobí, praním prádla..., nic dalšího tam nepatří. Žádný olej, a dokonce ani zbytky jídla, ne léky, ne chemikálie, ne hygienické potřeby.

Čím více si budeme tohle uvědomovat, tím menší škody budeme působit na technologiích čistíren odpadních vod. Jejich opravy či výměny si stejně následně platíme v ceně vody.

Foto (zdroj): Unsplash

Na pohled možná roztomilé zvířátko s hnědošedou srstí, ve skutečnosti hlavně potenciální přenašeč infekčních chorob, který si oblíbil život v kanálech a stokách, kde mu lidé svým nezodpovědným chováním vytvářejí ideální podmínky k vegetování. A pořádně rychlému rozmnožování.

V sobotu 23. března se VaK Jesenicka připojil k oslavám Světového dne vody, když veřejnosti otevřel svoji Čistírnu odpadních vod v České Vsi. Technika, technologie a naši lidé nakonec přilákali více než sedm desítek lidí. Ti se přišli dovědět, co se děje s vodou, která do areálu čistírny přiteče kanalizací.