Společnosti Vak – Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. se vloni
podařilo stabilizovat vodárenskou soustavu poškozenou ničivými povodněmi a
vrátit jeden důležitý parametr – ztráty vody – opět pod hranici deseti procent.
Vyplývá to ze zprávy o bilanci vody za rok 2025, kterou společnost
každoročně vydává.
V
roce 2025 odebrala společnost ze svých zdrojů celkem 1,045 milionů kubíků surové
vody. Z ní bylo přes 82 % dodáno do sítě (18% rozdíl tvoří voda použitá pro
vlastní spotřebu, technologická voda a ztráty vody).
Důležitější
zprávou loňské bilance je však návrat ztrát vody pod úroveň jedné desetiny (přesně
9,7 %). Tohle číslo není jen "procentem v grafu", jde o relevantní
ukazatel technického stavu infrastruktury, a tedy kvality každodenní práce
zaměstnanců společnosti v terénu. V osmnáctileté historii sledování jde teprve
o pátý případ, kdy se společnosti podařilo dostat pod desetiprocentní hranici.
Pro srovnání – v roce 2024 dosáhly ztráty vlivem povodňových škod a následných
provizorních opatření hodnoty 13,3 %.
"Výsledek
považujeme v kontextu popovodňové obnovy za velmi cenný. Po povodních jsme
řešili poškozené vodovodní řady, provizorní suchovody, opakované proplachy sítě
i zvýšený počet poruch. Přesto se podařilo systém stabilizovat a vrátit ztráty
vody na hodnotu, která je v českém vodárenství nadstandardní," uvedl technický ředitel VaK Jesenicka Robert
Černý. K výraznému zlepšení bilance přispělo mimo jiné postupné rušení
provizorních opatření instalovaných po povodni a návrat k běžnému provoznímu
režimu. To v praxi například znamená, že muselo být opraveno více něž 3,7
kilometrů vodovodů a 3,4 kilometrů kanalizace.
Pohled
na výsledky největšího zpracovatele vody v regionu, který zásobuje pitnou
vodou přes 17 tisíc obyvatel, je příznivý i z pohledu vyvážené kombinace
využití podzemních a povrchových zdrojů.
Za
současným stavem stojí dlouhodobě strategicky vedená společnost, jak potvrdila
ředitelka společnosti Lenka Podhorná: "Povodně nás zasáhly velmi tvrdě, ale
zároveň ukázaly, jak důležité je pokračovat v modernizaci vodárenské
infrastruktury. Naší prioritou stále zůstává i budování vodárenského dispečinku
pro rychlejší lokalizaci poruch a zvýšení přehledu o vodohospodářské
infrastruktuře.".
Na
její slova navázal také předseda představenstva VaK Jesenicka Václav Urban: "Společnost
plánuje další investice zaměřené na bezpečnost a odolnost vodohospodářské
infrastruktury. Je symbolické, že návrat ztrát pod hranici desíti procent
přichází v roce, kdy si společnost připomíná 30 let od svého vzniku,",
uzavřel.