Slavíme jesenický Den pramenů

11.05.2023

Fenomén Jeseníku a jeho okolí dneska slaví svůj Den pramenů. A protože většina z nich vznikla v souvislosti s léčbou Vincenze Priessnitzne, je Den pramenů již tradičně otvírákem každoročního zahájení lázeňské sezóny, tentokrát s pořadovým číslem 176!

Den pramenů 11. května nabídne rovnou dvě komentované procházky k nazdobeným pramenům v jesenických lázních a blízkém okolí (v 10 a 15 hod. sraz u lázeňského informačního centra).

Odpoledne se oslava rozšíří i do Smetanových sadů, kde mezi 14.30 až 17.30 proběhne zajímavý vodní program nejen pro rodiny s dětmi. A v 15 hodin je i tam připravena komentovaná procházka po pramenech rozesetých po největším městském parku.

Přijměte naše pozvání na tuhle krásnou akci oslavující Priessnitze a jeho zázraky s vodou.

Foto (zdroj): Město Jeseník

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Naše voda vloni putovala do 3 902 vodovodních přípojek a bylo jí jen nepatrně méně než v předešlém roce. Vedle samotného objemu vyrobené vody sledujeme i její průměrnou spotřebu na obyvatele, ale klíčovým ukazatelem jsou pro nás celkové ztráty na vodovodní síti.

Na pohled možná roztomilé zvířátko s hnědošedou srstí, ve skutečnosti hlavně potenciální přenašeč infekčních chorob, který si oblíbil život v kanálech a stokách, kde mu lidé svým nezodpovědným chováním vytvářejí ideální podmínky k vegetování. A pořádně rychlému rozmnožování.