Kam na Jesenicku za letním koupáním

25.06.2021

Nepatříte-li mezi šťastlivce mající na zahradě privátní pětadvacítku, budete během horkých letních dnů hledat osvěžení v podobě několika plaveckých temp někde ve vodě. Oč méně je tu aquaparků se zábavnými tobogány, o to více je tu příležitostí k přírodnímu koupaní.

Fenoménem Rychlebských hor jsou zatopené lomy, koupání v nichž má neuvěřitelné kouzlo. Asi nejznámějším je lom Rampa, u Žulové pak najdete skvělé lomy Vaněk a Transgranit, kousek od Vápenné najdete proslulý lom Vycpálek, doporučit můžeme ještě Pelnář u Uhelné. Vodní zážitky vám přinese plavání v dalších z řady bývalých lomů, tentokráte u Vidnavy - Štachlovice nebo Kaolinka.

A pokud jde o klasická koupaliště, máme tu Městské koupaliště Jeseník, velký bazén je ve Velké Kraši a samozřejmě v létě fungují i kryté bazény v České Vsi a Javorníku.

Tak si užijte léto!

Foto (zdroj): Lubor Ferenc

Rostoucí uvědomění vede obce a města k tomu, aby se zabývaly vodou - jejím zadržováním, spotřebou a čištěním. Máme-li to jako společnost zvládat co nejlíp, potřebujeme například motivovat občany k pořizování domácích čističek odpadních vod tam, kde jejich nemovitosti nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci. Ano, mohou mít septik, ale...

Podle různých statistiky průměrný Čech denně spotřebuje něco mezi 90 až 100 litry vody. Ano, sem se započítává ranní a večerní hygiena, vypitá voda, voda použitá na vaření, praní, úklid, splachování na toaletě... Jenomže virtuální spotřeba každého z nás je násobně větší.

Česko musí změnit svůj energetický mix víc směrem k obnovitelným zdrojům, logicky se tak nabízí prostor také pro využití vody. Ta se aktuálně podílí na výrobě energie méně než jedním procentem, a to nabízí doslova obří prostor k růstu.