Kam na Jesenicku za letním koupáním

25.06.2021

Nepatříte-li mezi šťastlivce mající na zahradě privátní pětadvacítku, budete během horkých letních dnů hledat osvěžení v podobě několika plaveckých temp někde ve vodě. Oč méně je tu aquaparků se zábavnými tobogány, o to více je tu příležitostí k přírodnímu koupaní.

Fenoménem Rychlebských hor jsou zatopené lomy, koupání v nichž má neuvěřitelné kouzlo. Asi nejznámějším je lom Rampa, u Žulové pak najdete skvělé lomy Vaněk a Transgranit, kousek od Vápenné najdete proslulý lom Vycpálek, doporučit můžeme ještě Pelnář u Uhelné. Vodní zážitky vám přinese plavání v dalších z řady bývalých lomů, tentokráte u Vidnavy - Štachlovice nebo Kaolinka.

A pokud jde o klasická koupaliště, máme tu Městské koupaliště Jeseník, velký bazén je ve Velké Kraši a samozřejmě v létě fungují i kryté bazény v České Vsi a Javorníku.

Tak si užijte léto!

Foto (zdroj): Lubor Ferenc

Vlastnit rodinný bazén je skvělý způsob, jak si užít léto, ale jeho údržba vyžaduje určitou péči. Aby voda v bazénu zůstala čistá a bezpečná ke koupání, je důležité dodržovat několik základních kroků.

Z pohodlí vaší splachovací toalety napojené na kanalizaci to nemusí znít jako téma, jenže v okrese Jeseník je stále nějakých 0,7 % domácností (data ČSÚ za rok 2021) bez takové přípojky. A vyřešené nakládání s odpadními vodami rozhodně patři k normálnosti 21. století.

V dnešní době by mělo být naprostým standardem chtít po lidech, aby jejich domy a byty uměly ekologicky likvidovat odpadní vody. Je legitimní to vyžadovat i po majitelích rekreačních objektů, kterých je na Jesenicku nezanedbatelné množství. Ona i ta splašková voda je voda.