Děti na Jesenicku mají jasno v tom, co je ekologické chování vůči vodě

13.05.2021

Dospěláci, nikdy nepodceňujte děti, zvláště ne v jejich znalostech, pokud jde o zodpovědné ekologické chování. Podívejte, kde všude na Jesenicku jsou zapojeni do vzdělávacího programu Recyklohraní. ZŠ a MŠ J.Schrotha Lipová-lázně, ZŠ a MŠ Kobylá nad Vidnávkou, ZŠ a MŠ Písečná, ZŠ a MŠ Stará Červená Voda, ZŠ a MŠ Supíkovice, ZŠ Česká Ves, ZŠ Zlaté Hory, ZŠ Žulová, ZŠ a MŠ Bělá pod Pradědem, ZŠ Jeseník Fučíkova, Odborné učiliště a Praktická škola Lipová-lázně, Gymnázium Jeseník, Střední odborné škola gastronomie a potravinářství Jeseník a Střední průmyslová škola Jeseník.

A tohle Recyklohraní nám vzkazuje, že podle jejich průzkumu devět z deseti dětí okresu Jeseník ví, že do záchodu se nemají splachovat zbytky jídla, hygienické potřeby nebo nespotřebované léky, že doma mají mít nádobu na použitý olej po smažení a že při čištění zubů a sprchování nemají nechat téct vodu. Podle 95 % děcek je dobré zachytávat dešťovou vodu a používat ji třeba na zalévání zahrádky.

Díky rodičům, díky škole, mají zdejší děti slušné znalosti i zažité praktické návyky, jak s vodou neplýtvat. Tak je v tom podpořte, v jejich dospělosti bude voda ještě cennější surovinou, v ČR je podle Recyklohraní průměrná denní spotřeba vody na osobu asi 4 500 litrů!

Foto (zdroj): Unsplash

Mnoho informací se lze dnes dočíst o 86 milionové investici, kterou udělala společnost VAK Jesenicka do Úpravny vody v Adolfovicích. Sebedetailnější popisování modernizace linky na úpravu surové vody do kapsy hodíte ve chvíli, kdy otevřete dveře tohoto technického díla a necháte veřejnost nahlédnout do "tajů" výroby pitné vody.

Za přítomnosti odborné veřejnosti, zástupců akcionářů a médií včera proběhlo oficiální spuštění provozu zmodernizované úpravny vody v Adolfovicích. Hosté si kromě prohlídky technologie odnesli důležitou informaci, že Vak Jesenicka chystá další investici, tentokráte do nového vodního zdroje - Keprnického potoka.