Děti na Jesenicku mají jasno v tom, co je ekologické chování vůči vodě

13.05.2021

Dospěláci, nikdy nepodceňujte děti, zvláště ne v jejich znalostech, pokud jde o zodpovědné ekologické chování. Podívejte, kde všude na Jesenicku jsou zapojeni do vzdělávacího programu Recyklohraní. ZŠ a MŠ J.Schrotha Lipová-lázně, ZŠ a MŠ Kobylá nad Vidnávkou, ZŠ a MŠ Písečná, ZŠ a MŠ Stará Červená Voda, ZŠ a MŠ Supíkovice, ZŠ Česká Ves, ZŠ Zlaté Hory, ZŠ Žulová, ZŠ a MŠ Bělá pod Pradědem, ZŠ Jeseník Fučíkova, Odborné učiliště a Praktická škola Lipová-lázně, Gymnázium Jeseník, Střední odborné škola gastronomie a potravinářství Jeseník a Střední průmyslová škola Jeseník.

A tohle Recyklohraní nám vzkazuje, že podle jejich průzkumu devět z deseti dětí okresu Jeseník ví, že do záchodu se nemají splachovat zbytky jídla, hygienické potřeby nebo nespotřebované léky, že doma mají mít nádobu na použitý olej po smažení a že při čištění zubů a sprchování nemají nechat téct vodu. Podle 95 % děcek je dobré zachytávat dešťovou vodu a používat ji třeba na zalévání zahrádky.

Díky rodičům, díky škole, mají zdejší děti slušné znalosti i zažité praktické návyky, jak s vodou neplýtvat. Tak je v tom podpořte, v jejich dospělosti bude voda ještě cennější surovinou, v ČR je podle Recyklohraní průměrná denní spotřeba vody na osobu asi 4 500 litrů!

Foto (zdroj): Unsplash

Rádi přispíváme ke zviditelňování tématu vody - její vzácnosti. Nejraději tak činíme přes exkurze v našich hlavních dvou provozech - úpravně vody a čistírně odpadních vod. Při nich si člověk nejlépe uvědomí významnost životadárné tekutiny a lépe pochopí proces výroby pitné vody i čištění vody splaškové. A když jsou u nás na exkurzi děti, je to...

Klíčovou zodpovědností Vak Jesenicka je výroba pitné vody v množství, jež si vyžaduje více než 15 tisíc obyvatel a dalších subjektů připojených na skupinový vodovod do obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Písečná, Hradec-Nová Ves, Mikulovice a města Jeseník.

Fenomén Jeseníku a jeho okolí dneska slaví svůj Den pramenů. A protože většina z nich vznikla v souvislosti s léčbou Vincenze Priessnitzne, je Den pramenů již tradičně otvírákem každoročního zahájení lázeňské sezóny, tentokrát s pořadovým číslem 176!