Dejte se na otužování, budete mít jesenickou zimu raději

16.12.2020

Trápí vás, jak dlouhá zima na Jesenicku obvykle panuje? Máme pro vás tip, jak si k tomuto dlouhému ročnímu období najít vztah, a navíc přitom dělat něco pro své zdraví. Začněte se otužovat. Taková koupel či sprcha ve studené vodě, pochopitelně pravidelná, dokáže dost výrazně posílit vaši imunitu, a to se hodí vždycky.

Začít s tím můžete v jakémkoli věku, na jakémkoli místě, chce se po vás pouze, abyste pozorovali svoje tělo, kam až vás pustí. Dobu působení ledové vody určitě zvyšujte postupně. Ovšem jen dlouhodobé otužování se podepíše na vaší větší zdravotní odolnosti.

Fajn, začněte doma v koupelně, klidně jen pár vteřin pod proudem studené vody a jen na končetiny. Postupně přidávejte další části těla a prodlužujte čas působení vody. Jako nováček určitě nezahajujte otužování skokem do polozamrzlého rybníka. To by ale mohl být váš dlouhodobější cíl, dostat své otužování na takovou úroveň, že v zimě dokážete vlézt do potoka. Z toho by byla láska k zimní jesenické přírodě :-)

První dny si vystačíte s modrým kohoutkem ve vaší koupelně, nicméně brzo zjistíte, že voda z něj má pořád nějakých 13 stupňů, to je oproti ledové bystřině pořád "kafíčko". Ale ani venku to nepřežeňte, začněte smáčením končetin v jezírku, k ponoru celého těla se budete muset protrénovat. Vězte, že 4 minuty v ledové vodě jsou dostačující i pro zkušeného otužilce, vy se asi dlouho budete pohybovat v řádech vteřin. Chtělo by se říci, že tohle bude časově jeden z vašich nejméně náročných koníčků.

Od pravidelného otužování si můžete slibovat lepší prokrvení těla, větší odolnost proti virózám, vyplavení endorfinů a vybudování pozitivnějšího vztahu k zimnímu ročnímu období v Jeseníkách.

Foto (zdroj): Lewispugh

Z pohodlí vaší splachovací toalety napojené na kanalizaci to nemusí znít jako téma, jenže v okrese Jeseník je stále nějakých 0,7 % domácností (data ČSÚ za rok 2021) bez takové přípojky. A vyřešené nakládání s odpadními vodami rozhodně patři k normálnosti 21. století.

V dnešní době by mělo být naprostým standardem chtít po lidech, aby jejich domy a byty uměly ekologicky likvidovat odpadní vody. Je legitimní to vyžadovat i po majitelích rekreačních objektů, kterých je na Jesenicku nezanedbatelné množství. Ona i ta splašková voda je voda.

Rostoucí uvědomění vede obce a města k tomu, aby se zabývaly vodou - jejím zadržováním, spotřebou a čištěním. Máme-li to jako společnost zvládat co nejlíp, potřebujeme například motivovat občany k pořizování domácích čističek odpadních vod tam, kde jejich nemovitosti nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci. Ano, mohou mít septik, ale...