Voda ve městě - dešťovka a zeleň

31.05.2021

Voda, to je naše gusto, moc rádi se podělíme o informace, které k H2O máme a na které narazíme. Doslova bezednou studnicí je internet, my tam našli velmi zajímavou publikaci VODA VE MĚSTĚ. Ta by mohla být cenným zdrojem pro politickou reprezentaci, zástupce měst a obcí, také pro podnikatele, vzdělávací instituce, ale i pro veřejnost toužící se v problematice orientovat.

Elektronická kniha na 200 stranách představuje návody pro hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu. Autoři díla z ČVUT a UJEP se nejvíce věnují veřejným investorům, tedy jak mají města postupovat koncepčně, aby byla dešťová voda řešena na všech veřejných prostranstvích typu náměstí, park, parkoviště, ulice, dětská i sportovní hřiště a tak dále.

Na podobných odborných publikacích je vždycky cenné, když čtenářům předkládají konkrétní příklady dobré praxe, těch se jim dostane na téměř 70 stranách. Přehled opatření pro hospodaření s dešťovou vodou mluví například o propustné dlažbě, dešťových záhonech, zelených střechách a fasádách, vsakovacích nádržích, umělých mokřadech aj. Inspiraci zde nenajdou pouze lidé z ministerstev, krajů a státní správy, vždyť investory jsou i soukromé osoby nebo organizace.

Publikaci stáhnete zde.

Foto (zdroj): Unsplash

Na základní škole v Písečné si pod názvem Živá voda vymysleli celoroční projekt, v jehož rámci se děti učí a dovídají zajímavé informace o nejdůležitější surovině na Zemi - vodě. V rámci různých aktivit, jako je malování, tvoření a soutěžení, se také seznamují s mnohými vodními prameny Jeseníků a Rychlebských hor - bohatstvív tohoto kraje.

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.

Adaptace na klimatickou změnu je pořádná výzva, v tuhle chvíli se cení každá sebemenší snaha, jak přispět. Například Skautský institut ve spolupráci se spolkem Živá voda vyrobil zajímavé video 'Voda v naší krajině', které by se mělo stát snad i povinným pro správce vodních toků, zástupce samospráv, vlastníky lesních a zemědělských pozemků,...