Voda v krajině má být téma pro regionální politiky Jesenicka

30.01.2022

VODA - klíčová surovina, o které se ještě pořád více mluví, než se pro ni dělá, přitom její ochrana je lakmusovým papírkem toho, jak zvládáme klimatickou změnu. Musí se zapojit doslova každý, aby to neslo kýžené výsledky.

Zapojuje se hejtmanství Olomouckého kraje. To nechalo zpracovat studii, která se snaží kvantifikovat retenční potenciál krajiny a vytipovat lokality vhodné pro případný vznik malých vodních nádrží. V okrese Jeseník se bavíme o 4 964 lokalitách o výměře přes 2 tisíce hektarů. Vysoce odborně zpracovaný dokument má sloužit hlavně vedením obcí, které podle něj snadněji identifikují správná místa pro stavbu malých nádrží do dvou hektarů a s hrází max. 2,5 metrů vysokou. Zastupitelé mohou nad analýzami nejen diskutovat, ale rozhodně nad nimi můžou rovnou plánovat realizace, a pro tyto pak hledat vhodné dotační tituly. Peněz na tento typ investic má být v unii dostatek.

Totiž uskutečněné projekty poslouží k posílení zelené infrastruktury a ke zvýšení odolnosti krajiny a snad i motivují další subjekty, například zemědělce a firmy, aby se i oni problematickou zadržování vody v krajině zabývali.

Foto (zdroj): Unsplash

Žulová se dokončením velkého vodního díla postarala o jednu z největších environmentálních investic regionu v posledních letech. Za 30 milionů korun v katastru obce Tomíkovice vzniklo lokální biocentrum, jež bude plnit několik důležitých funkcí. Významně zpomalí odtok vody z krajiny na Žulovsku. Ochrání Bukovou a Bernartice před přívalovými dešti....

Letošní Dny pramenů slibují od 13. do 19. května opět zajímavý program. Správci pramenů, město Jeseník i Priessnitzovy léčebné lázně připravili mnoho příležitostí, jak se o fenoménu pramenů v okolí Jeseníku dovědět více.