VAK Jesenicka si jistí zdroje vody

06.11.2020

Zvedne ruku ten, kdo si ještě i 6. listopadu 2020 myslí, že Jesenicko vždycky bude mít dostatek vody, ať se děje, co se děje. Ukažte. Jeden, dva..., pět, šest..., no, je vás stále míň. Důležité, že o (ne)konečnosti vody přemýšlí ve VAKu (vodovody a kanalizace Jesenicka), největším vodohospodáři Jesenicka. Ono, když spravujete 309 kilometrů sítí, které máte neustále buď plné pitné vody nebo nebo... splašků, nemůžete si říkat něco ve stylu "až naprší a uschne".

Tenhle VAK pozval hydrogeology z Ostravy (UNIGEO a.s.), šel s nimi na Studniční vrch a nechal si pomocí vrtů a různých měření vydatnosti vody prozkoumat na 8 čtverečných kilometrů území a výpočty zjistil, co v tomhle místě musí udělat, aby prameny a pramínky neslábly a nevyschly. Bavíme se tady o zdroji vody důležitém tak pro 15 % obyvatel Jeseníku a komplet Priessnitzovy lázně.

Projekt není skončený, každopádně z druhé etapy průzkumu vyplynulo, že pilotní technická opatření se provedou v oblasti Pekelného potoka, konkrétně půjde o tzv. stavbu přehrážek bez spodních výpustí. Tohle opatření přispěje ke zpomalení odtoku vody, což my považujeme za logickou reakci na klimatickou změnu.

Z toho jde usuzovat, že VAK před sebou má hodně důležité práce, pokud jde o průzkumy vodních zdrojů, z nichž dneska čerpá vodu, protože ono nic netrvá věčně.

Zdroj: positivJE

Voda ze studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole. I když se zdá, že je čistá a nezávadná, neznamená to, že splňuje všechny hygienické požadavky. Kontrola kvality vody v akreditované laboratoři je jediným způsobem, jak nezávadnost vody ve studni ověřit.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.