VAK Jesenicka si jistí zdroje vody

06.11.2020

Zvedne ruku ten, kdo si ještě i 6. listopadu 2020 myslí, že Jesenicko vždycky bude mít dostatek vody, ať se děje, co se děje. Ukažte. Jeden, dva..., pět, šest..., no, je vás stále míň. Důležité, že o (ne)konečnosti vody přemýšlí ve VAKu (vodovody a kanalizace Jesenicka), největším vodohospodáři Jesenicka. Ono, když spravujete 309 kilometrů sítí, které máte neustále buď plné pitné vody nebo nebo... splašků, nemůžete si říkat něco ve stylu "až naprší a uschne".

Tenhle VAK pozval hydrogeology z Ostravy (UNIGEO a.s.), šel s nimi na Studniční vrch a nechal si pomocí vrtů a různých měření vydatnosti vody prozkoumat na 8 čtverečných kilometrů území a výpočty zjistil, co v tomhle místě musí udělat, aby prameny a pramínky neslábly a nevyschly. Bavíme se tady o zdroji vody důležitém tak pro 15 % obyvatel Jeseníku a komplet Priessnitzovy lázně.

Projekt není skončený, každopádně z druhé etapy průzkumu vyplynulo, že pilotní technická opatření se provedou v oblasti Pekelného potoka, konkrétně půjde o tzv. stavbu přehrážek bez spodních výpustí. Tohle opatření přispěje ke zpomalení odtoku vody, což my považujeme za logickou reakci na klimatickou změnu.

Z toho jde usuzovat, že VAK před sebou má hodně důležité práce, pokud jde o průzkumy vodních zdrojů, z nichž dneska čerpá vodu, protože ono nic netrvá věčně.

Zdroj: positivJE

Technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý se v roli řečníka zúčastnil konference Voda Zlín 2025, na níž svým oborovým kolegyním a kolegům popsal průběh a následky ničivých povodní, které náš region v září 2024 zasáhly. Škody na infrastruktuře společnosti VaK Jesenicka tehdy přesáhly 260 milionů Kč, a i přesto už 19 dnů po kulminaci tekla v...

Chápeme, že vody má Jesenicko po krk, ale stojí na ní byznys Priessnitzových léčebných lázní a vlastně je to "obživa" i pro VaK Jesenicka. Obě společnosti, každá jinak, mají vodu jako klíčovou surovinu. Ta v sobotu 22. března slaví svůj mezinárodní den.

Rok 2024 se bude v historii VaK Jesenicka už navždy vymykat. Počasí v polovině září na Jesenicko přineslo enormní srážky, které následně zapříčinily škody na naší infrastruktuře ve výši 260 milionů korun. Ale Jesenicko jsme tehdy nechali bez pitné vody v síti jen 19 dnů.