Rostoucí uvědomění vede obce a města k tomu, aby se zabývaly vodou - jejím zadržováním, spotřebou a čištěním. Máme-li to jako společnost zvládat co nejlíp, potřebujeme například motivovat občany k pořizování domácích čističek odpadních vod tam, kde jejich nemovitosti nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci. Ano, mohou mít septik, ale...

VAK Jesenicka řeší potkany v kanalizační síti
Jakkoli vám to může nahánět husí kůži, tak vězte, že boj s hlodavci je v podstatě samozřejmostí pro každého vodohospodáře. Možná jde jen o to, jak tuhý boj s potkany a krysami ve stokách svádí.
Zdejší VAK Jesenicka zahájil pravidelnou odbornou deratizaci kanalizace, což obnáší rozmístění více než tisíce návnad do míst, u nichž se hlodavci mohou srocovat. Hubení škůdců je součástí ochrany vodohospodářské sítě před přenašeči chorob a bakterií, tedy ochrany lidského zdraví. V případě naší společnosti jde více o prevenci, ale nemůžeme se tvářit tak, že se nás problém netýká.
Slušelo by se čtenářům připomenout, že pro úspěšný boj s potkany toho můžou nemálo udělat i samotní uživatelé kanalizace, pokud do ní nebudou vyhazovat zbytky jídla, které populaci hlodavců náramně svědčí.
Po celý tento týden (18.-21.5.2021) se na Jesenicku budou pohybovat deratizátoři.
Ostatně o tématu jsme psali na Jesenickévodě.cz 16.2.2021, čtěte zde.
Foto (zdroj): Unsplash

Co je to ta vodní stopa?
Podle různých statistiky průměrný Čech denně spotřebuje něco mezi 90 až 100 litry vody. Ano, sem se započítává ranní a večerní hygiena, vypitá voda, voda použitá na vaření, praní, úklid, splachování na toaletě... Jenomže virtuální spotřeba každého z nás je násobně větší.
Česko musí změnit svůj energetický mix víc směrem k obnovitelným zdrojům, logicky se tak nabízí prostor také pro využití vody. Ta se aktuálně podílí na výrobě energie méně než jedním procentem, a to nabízí doslova obří prostor k růstu.