VAK Jesenicka investuje do kvality služeb přes 72 milionů

29.04.2021

Pro dodavatele vody asi dobře, když se o něj veřejnost zajímá jen jednou za rok, a to když přijde vyúčtování. Jestli dovolíte, dáme vám ještě další důvod, proč vašeho vodohospodáře sledovat. Nebo alespoň v případě Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a. s.

Tím druhým důvodem totiž jsou investice a plány, jimiž naše společnost vysílá svým zákazníkům signál, že se stará o provozovanou vodohospodářskou infrastrukturu, která čítá na 180 kilometrů vodovodů a přibližně 130 kilometrů kanalizace.

Rok 2021 je pro nás nabitý, hodláme proinvestovat přes 72 milionů korun, z čehož téměř 49 půjde právě do obnovy infrastruktury. "Akcí je jako vždy mnoho, zmíním obnovu vodovodů v ulicích Priessnitzova, Majakovského, 28. října, Erbenova, ale bude toho více.", uvedl technický ředitel společnosti Robert Černý.

Pokud se týká zásadnějších projektů, tím největším je pokračující technologická modernizace Úpravny vody v Adolfovicích, kde letos utratíme asi 38,5 milionů Kč. Druhou významnou akcí je výstavba zcela nového vodovodu a kanalizace v Bukovicích, v ulici Za Pilou.

Strategicky řídit hospodaření s vodou na Jesenicku znamená kromě kilometrů nových potrubí taky hledání dalších vodních zdrojů, v tomto se snažíme být krok napřed. "Dáváme dohromady projektovou dokumentaci k realizaci výstavby nového vodního zdroje 'Keprnický potok', který by nám pomohl stabilizovat přísun surové vody a rovnoměrné využívání všech dostupných zdrojů. Výhledově se bavíme o investici okolo 100 milionů, která by samozřejmě byla podmíněna významným krytím některou z dotací. Uvidíme, jsme na začátku.", komentovala záměr Lenka Podhorná, ředitelka Vak Jesenicka.

Pokud máte zájem o více detailů, plán investic společnosti Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka pro rok 2021 najdete v plném znění zde.

Text (zdroj): Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s.
Foto (zdroj): Unsplash

Voda ze studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole. I když se zdá, že je čistá a nezávadná, neznamená to, že splňuje všechny hygienické požadavky. Kontrola kvality vody v akreditované laboratoři je jediným způsobem, jak nezávadnost vody ve studni ověřit.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.