Světový den vody 2021, aneb VAK Jesenicka & voda & zemědělství - díl II.

19.03.2021

PESTICIDŮ VE VODĚ UBÝVÁ, ALE STÁLE V NÍ JSOU

Podle Zprávy o životním prostředí České republiky 2019, kterou každoročně vydává Ministerstvo životního prostředí, klesla meziročně spotřeba přípravků na ochranu rostli o 4,5 %. Pozitivním signálem je, že množství chemie používané při pěstování zemědělských plodin klesá už od roku 2013.

Důvodem je zpřísňující se evropská legislativa, která například zakázala látky spojované s negativním dopadem na opylovač, pomohla také některá omezení na národní úrovni. Zásah Ministerstva zemědělství například snížil spotřebu glyfosátu sloužícího k urychlení dozrávání obilí a řepky.

Nicméně platí, že pesticidy zůstávají důležitým rizikem pro povrchové i podzemní vody. Jejich nadlimitní množství je problémem hlavně ve vodě povrchové. Často je na vině fakt, že zemědělci pěstující kukuřici či řepku opakovaně na stejných plochách musí z důvodu množení škůdců přistupovat k nasazení pesticidů.

Můžeme si tedy přát, aby na tuhle praxi reagovaly právě nastavované podmínky evropských zemědělských dotací, jež by měly pěstitele motivovat k šetrnějšímu používání chemických hnojiv, aby k úbytku pesticidů ve vodě docházelo i nadále.

#svetovydenvody #svetovydenvody2021 #worldwaterday #worldwaterday2021 

Voda ze studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole. I když se zdá, že je čistá a nezávadná, neznamená to, že splňuje všechny hygienické požadavky. Kontrola kvality vody v akreditované laboratoři je jediným způsobem, jak nezávadnost vody ve studni ověřit.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.