Světový den vody 2021, aneb VAK Jesenicka & voda & zemědělství - díl II.

19.03.2021

PESTICIDŮ VE VODĚ UBÝVÁ, ALE STÁLE V NÍ JSOU

Podle Zprávy o životním prostředí České republiky 2019, kterou každoročně vydává Ministerstvo životního prostředí, klesla meziročně spotřeba přípravků na ochranu rostli o 4,5 %. Pozitivním signálem je, že množství chemie používané při pěstování zemědělských plodin klesá už od roku 2013.

Důvodem je zpřísňující se evropská legislativa, která například zakázala látky spojované s negativním dopadem na opylovač, pomohla také některá omezení na národní úrovni. Zásah Ministerstva zemědělství například snížil spotřebu glyfosátu sloužícího k urychlení dozrávání obilí a řepky.

Nicméně platí, že pesticidy zůstávají důležitým rizikem pro povrchové i podzemní vody. Jejich nadlimitní množství je problémem hlavně ve vodě povrchové. Často je na vině fakt, že zemědělci pěstující kukuřici či řepku opakovaně na stejných plochách musí z důvodu množení škůdců přistupovat k nasazení pesticidů.

Můžeme si tedy přát, aby na tuhle praxi reagovaly právě nastavované podmínky evropských zemědělských dotací, jež by měly pěstitele motivovat k šetrnějšímu používání chemických hnojiv, aby k úbytku pesticidů ve vodě docházelo i nadále.

#svetovydenvody #svetovydenvody2021 #worldwaterday #worldwaterday2021 

Technický ředitel VaK Jesenicka Robert Černý se v roli řečníka zúčastnil konference Voda Zlín 2025, na níž svým oborovým kolegyním a kolegům popsal průběh a následky ničivých povodní, které náš region v září 2024 zasáhly. Škody na infrastruktuře společnosti VaK Jesenicka tehdy přesáhly 260 milionů Kč, a i přesto už 19 dnů po kulminaci tekla v...

Chápeme, že vody má Jesenicko po krk, ale stojí na ní byznys Priessnitzových léčebných lázní a vlastně je to "obživa" i pro VaK Jesenicka. Obě společnosti, každá jinak, mají vodu jako klíčovou surovinu. Ta v sobotu 22. března slaví svůj mezinárodní den.

Rok 2024 se bude v historii VaK Jesenicka už navždy vymykat. Počasí v polovině září na Jesenicko přineslo enormní srážky, které následně zapříčinily škody na naší infrastruktuře ve výši 260 milionů korun. Ale Jesenicko jsme tehdy nechali bez pitné vody v síti jen 19 dnů.