Světový den vody 2021, aneb VAK Jesenicka & voda & odběratelé – díl III.

22.03.2021

ZISKY VAK JESENICKA PUTUJÍ ZPĚT DO INFRASTRUKTURY

Velkým tématem veřejných diskusí bývá také cena vody. Na vině jsou hlavně pochybnosti, nakolik cenu ovlivňují náklady na budování a obnovu infrastruktury a nakolik jde vodné a stočné na vrub ziskům, o něž se tu vodohospodářské společnosti snaží. Na tapetě jsou hlavně zahraniční korporace.

Profesionálové z oboru vám zřejmě budou přítomnost cizích vodařů obhajovat, protože na zdejší trh nepochybně přináší inovace a vytváří tlak na kvalitu služeb všech jeho aktérů.

Pociťuje to také VAK Jesenicka a souhlasí s tím, že nadnárodní společnosti jsou důležité pro směřování celého odvětví, a to tím více, čím více do vodohospodářství vstupují moderní technologie. Právě jejich vývoj a zapojení je doménou největších hráčů.

Lokální vodaři se pak soustředí hlavně na dodavatelskou úlohu, a díky tomu, že jsou zpravidla v rukou měst a obcí, nemusí tolik řešit tlak akcionářů na ziskovost. V takovém modelu je jejich největší prioritou investování do vodovodní a kanalizační sítě.

V takové pozici je i VAK Jesenicka, kterému s cenou vodného a stočného ve výši 81,89 Kč za kubík patří pozice pátého nejlevnějšího distributora mezi celkem 47 v rámci celé ČR. 

#svetovydenvody #svetovydenvody2021 #worldwaterday #worldwaterday2021

V sobotu 23. března se VaK Jesenicka připojil k oslavám Světového dne vody, když veřejnosti otevřel svoji Čistírnu odpadních vod v České Vsi. Technika, technologie a naši lidé nakonec přilákali více než sedm desítek lidí. Ti se přišli dovědět, co se děje s vodou, která do areálu čistírny přiteče kanalizací.