Světový den vody 2021, aneb VAK Jesenicka & voda & odběratelé – díl III.

22.03.2021

ZISKY VAK JESENICKA PUTUJÍ ZPĚT DO INFRASTRUKTURY

Velkým tématem veřejných diskusí bývá také cena vody. Na vině jsou hlavně pochybnosti, nakolik cenu ovlivňují náklady na budování a obnovu infrastruktury a nakolik jde vodné a stočné na vrub ziskům, o něž se tu vodohospodářské společnosti snaží. Na tapetě jsou hlavně zahraniční korporace.

Profesionálové z oboru vám zřejmě budou přítomnost cizích vodařů obhajovat, protože na zdejší trh nepochybně přináší inovace a vytváří tlak na kvalitu služeb všech jeho aktérů.

Pociťuje to také VAK Jesenicka a souhlasí s tím, že nadnárodní společnosti jsou důležité pro směřování celého odvětví, a to tím více, čím více do vodohospodářství vstupují moderní technologie. Právě jejich vývoj a zapojení je doménou největších hráčů.

Lokální vodaři se pak soustředí hlavně na dodavatelskou úlohu, a díky tomu, že jsou zpravidla v rukou měst a obcí, nemusí tolik řešit tlak akcionářů na ziskovost. V takovém modelu je jejich největší prioritou investování do vodovodní a kanalizační sítě.

V takové pozici je i VAK Jesenicka, kterému s cenou vodného a stočného ve výši 81,89 Kč za kubík patří pozice pátého nejlevnějšího distributora mezi celkem 47 v rámci celé ČR. 

#svetovydenvody #svetovydenvody2021 #worldwaterday #worldwaterday2021

Rádi přispíváme ke zviditelňování tématu vody - její vzácnosti. Nejraději tak činíme přes exkurze v našich hlavních dvou provozech - úpravně vody a čistírně odpadních vod. Při nich si člověk nejlépe uvědomí významnost životadárné tekutiny a lépe pochopí proces výroby pitné vody i čištění vody splaškové. A když jsou u nás na exkurzi děti, je to...

Klíčovou zodpovědností Vak Jesenicka je výroba pitné vody v množství, jež si vyžaduje více než 15 tisíc obyvatel a dalších subjektů připojených na skupinový vodovod do obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Písečná, Hradec-Nová Ves, Mikulovice a města Jeseník.

Fenomén Jeseníku a jeho okolí dneska slaví svůj Den pramenů. A protože většina z nich vznikla v souvislosti s léčbou Vincenze Priessnitzne, je Den pramenů již tradičně otvírákem každoročního zahájení lázeňské sezóny, tentokrát s pořadovým číslem 176!