Proč není balená voda mimo hru?

01.03.2021

Jsme zvědaví a zajímá nás, proč lidé utrácí za balené vody, když nám z kohoutků teče pitná voda? Nechme stranou obyčejnou perlivou vodu, slazené vody i minerálky, to jsou speciální kategorie, nás zajímá balená neperlivá voda. Proč v supermarketech zabírají tolik místa, proč je nakupují firmy a úřady do kanceláří a tak? Fajn, neřešme pro tuhle chvíli ani domácnosti, jimž aktuálně neteče voda potřebné jakosti.

Pro klasickou kohoutkovou vodu hovoří kromě ceny její přísně sledovaná kvalita, zpravidla vyšší obsah minerálů, nezpochybnitelná čerstvost, jasnost původu, dramaticky nižší uhlíková stopa a nulová potřeba nosit ji v PET lahvích domů.

Není to škoda, tahat se domů s balíkem vod (obvykle 6x 1,5 l, tedy 9 kg za cenu mezi dvackou až třeba 70 korunami), přičemž za stejné množství místní kohoutkové vody zaplatíte asi tak 74 haléřů.

Dovolte nám hrubé zjednodušení výpočtu, ale čtyřčlenná rodina by při průměrné spotřebě 3 l balené vody denně, mohla za rok utratit něco kolem 3.650 Kč (1095 l za rok je 730 PETek x 5 Kč/ks), přitom svému lokálnímu vodohospodáři by ve skutečnosti zaplatila asi 90 Kč.

Nelámeme vás na 'kohoutkovou' víru, jen chceme nabídnout možná trochu jiný pohled.

Voda ze studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole. I když se zdá, že je čistá a nezávadná, neznamená to, že splňuje všechny hygienické požadavky. Kontrola kvality vody v akreditované laboratoři je jediným způsobem, jak nezávadnost vody ve studni ověřit.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Naše voda vloni putovala do 3 902 vodovodních přípojek a bylo jí jen nepatrně méně než v předešlém roce. Vedle samotného objemu vyrobené vody sledujeme i její průměrnou spotřebu na obyvatele, ale klíčovým ukazatelem jsou pro nás celkové ztráty na vodovodní síti.