Proč není balená voda mimo hru?

01.03.2021

Jsme zvědaví a zajímá nás, proč lidé utrácí za balené vody, když nám z kohoutků teče pitná voda? Nechme stranou obyčejnou perlivou vodu, slazené vody i minerálky, to jsou speciální kategorie, nás zajímá balená neperlivá voda. Proč v supermarketech zabírají tolik místa, proč je nakupují firmy a úřady do kanceláří a tak? Fajn, neřešme pro tuhle chvíli ani domácnosti, jimž aktuálně neteče voda potřebné jakosti.

Pro klasickou kohoutkovou vodu hovoří kromě ceny její přísně sledovaná kvalita, zpravidla vyšší obsah minerálů, nezpochybnitelná čerstvost, jasnost původu, dramaticky nižší uhlíková stopa a nulová potřeba nosit ji v PET lahvích domů.

Není to škoda, tahat se domů s balíkem vod (obvykle 6x 1,5 l, tedy 9 kg za cenu mezi dvackou až třeba 70 korunami), přičemž za stejné množství místní kohoutkové vody zaplatíte asi tak 74 haléřů.

Dovolte nám hrubé zjednodušení výpočtu, ale čtyřčlenná rodina by při průměrné spotřebě 3 l balené vody denně, mohla za rok utratit něco kolem 3.650 Kč (1095 l za rok je 730 PETek x 5 Kč/ks), přitom svému lokálnímu vodohospodáři by ve skutečnosti zaplatila asi 90 Kč.

Nelámeme vás na 'kohoutkovou' víru, jen chceme nabídnout možná trochu jiný pohled.

Na pohled možná roztomilé zvířátko s hnědošedou srstí, ve skutečnosti hlavně potenciální přenašeč infekčních chorob, který si oblíbil život v kanálech a stokách, kde mu lidé svým nezodpovědným chováním vytvářejí ideální podmínky k vegetování. A pořádně rychlému rozmnožování.

V sobotu 23. března se VaK Jesenicka připojil k oslavám Světového dne vody, když veřejnosti otevřel svoji Čistírnu odpadních vod v České Vsi. Technika, technologie a naši lidé nakonec přilákali více než sedm desítek lidí. Ti se přišli dovědět, co se děje s vodou, která do areálu čistírny přiteče kanalizací.