10 zajímavých faktů o vodě

20.11.2020

1. V přepočtu na kilogram živé váhy zkonzumuje šestiměsíční dítě sedmkrát více vody než průměrný dospělý člověk.

2. Ve svém stoletém cyklu stráví jedna molekula vody 98 let v oceánu, 20 měsíců v pevném skupenství (tj. coby led), dva týdny v jezerech nebo řekách a týden v atmosféře.

3. Pokud by veškeré zásoby vody na Zemi představoval jeden čtyřlitrový kýbl vody, pak by se čistá pitná voda, kterou využívá lidská populace, vešla do jedné polévkové lžíce.

4. Pokud 1000x naplníte půllitrovou láhev vodou z kohoutku, utratíte asi tolik, kolik by stálo zakoupení půllitrové lahve balené vody.

5. Některé jevy spojené s vodou ještě stále nejsou uspokojivě vysvětleny. Například skutečnost, že horká voda mrzne rychleji než studená. Tomuto paradoxu se říká Mpembův jev.

6. Ač se hodně mluví o dehydrataci, existuje i takzvaná vodní intoxikace, neboli zdravotní komplikace spojené s vypitím přílišného množství vody. Dochází k ní například při intenzivních sportovních výkonech, kdy člověk přecení svoji žízeň a vypije takové množství vody, které příliš zředí obsah sodíku v krvi a způsobí nerovnováhu vody v mozku.

7. Třetina výdajů, které svět vynaloží na produkci balené vody, by stačila na zaplacení projektů, které by zajistily dostupnost vody pro každého na Zemi.

8. Kdyby najednou dopadla na zemský povrch všechna voda ukrytá v atmosféře a rozložila se rovnoměrně po celé Zemi, vytvořila by všude vrstvu silnou 2,5 cm.

9. Ekologická myčka nádobí spotřebuje až 5x méně vody než standardní mytí nádobí ve dřezu.

10. V keňském Nairobi platí obyvatelé za pitnou vodu desetkrát více než obyvatelé New Yorku.

Zdroj: Waterlogic.cz

V sobotu 23. března se VaK Jesenicka připojil k oslavám Světového dne vody, když veřejnosti otevřel svoji Čistírnu odpadních vod v České Vsi. Technika, technologie a naši lidé nakonec přilákali více než sedm desítek lidí. Ti se přišli dovědět, co se děje s vodou, která do areálu čistírny přiteče kanalizací.