Ostrava chce jesenický pramen

21.03.2021

Zítra si připomeneme Světový den vody, dobrý důvod vzdát H2O hold. Jdete s námi do výzvy - vypít během pondělí tři litry kohoutkové vody, ať se to ve VAKu točí :-)

Klidně se může stát, že voda jednou bude něco, za čím se budou lidé stěhovat. V takové případě by Jesenicko mohlo být atraktivní lokalitou, kladným vztahem k vodě jsme tu pověstní.

Možná to začalo prvními vodoléčebnými lázněmi na světě, to ony daly vzniknout desítkám pramenů, nyní tak skvěle zaevidovaným na portále Jesenické prameny a postupně renovovaným dobrovolnými správci pramenů.

Tohle pojetí se stalo inspirací Ostravě, konkrétně části Jih, jejíž kronikář Petr Lexa Přendík se při snaze zachránit tamní pramen otevřeně přiznává, že ho k myšlence ponoukl fenomén pramenů na Jesenicku. Nevíme, jak vám, ale nám to příjemně imponuje. Autor nápadu chce opravit prameniště a dát tak Ostravanům při procházkách v oblasti Korýtka zdroj přírodní vody. Není bez zajímavosti, že minulý rok s tímhle projektem uspěl v hlasování veřejnosti v participativním rozpočtu 'Společně tvoříme JIH', kde se ucházel o 150 tisíc korun.

Když je ten svátek vody, pojďme Petrovi popřát, ať se mu dílo podaří dotáhnout a ať šíří slávu našich vodních lázní po celém Ostravsku, z něhož do Edelu ve Zlatých Horách, do Dolní Lipové i na Gräfenberg přijíždí každoročně stovky lidí.

Text (zdroj): positivJE
Foto (zdroj): Společně tvoříme JIH

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.

Adaptace na klimatickou změnu je pořádná výzva, v tuhle chvíli se cení každá sebemenší snaha, jak přispět. Například Skautský institut ve spolupráci se spolkem Živá voda vyrobil zajímavé video 'Voda v naší krajině', které by se mělo stát snad i povinným pro správce vodních toků, zástupce samospráv, vlastníky lesních a zemědělských pozemků,...

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový...