Ostrava chce jesenický pramen

21.03.2021

Zítra si připomeneme Světový den vody, dobrý důvod vzdát H2O hold. Jdete s námi do výzvy - vypít během pondělí tři litry kohoutkové vody, ať se to ve VAKu točí :-)

Klidně se může stát, že voda jednou bude něco, za čím se budou lidé stěhovat. V takové případě by Jesenicko mohlo být atraktivní lokalitou, kladným vztahem k vodě jsme tu pověstní.

Možná to začalo prvními vodoléčebnými lázněmi na světě, to ony daly vzniknout desítkám pramenů, nyní tak skvěle zaevidovaným na portále Jesenické prameny a postupně renovovaným dobrovolnými správci pramenů.

Tohle pojetí se stalo inspirací Ostravě, konkrétně části Jih, jejíž kronikář Petr Lexa Přendík se při snaze zachránit tamní pramen otevřeně přiznává, že ho k myšlence ponoukl fenomén pramenů na Jesenicku. Nevíme, jak vám, ale nám to příjemně imponuje. Autor nápadu chce opravit prameniště a dát tak Ostravanům při procházkách v oblasti Korýtka zdroj přírodní vody. Není bez zajímavosti, že minulý rok s tímhle projektem uspěl v hlasování veřejnosti v participativním rozpočtu 'Společně tvoříme JIH', kde se ucházel o 150 tisíc korun.

Když je ten svátek vody, pojďme Petrovi popřát, ať se mu dílo podaří dotáhnout a ať šíří slávu našich vodních lázní po celém Ostravsku, z něhož do Edelu ve Zlatých Horách, do Dolní Lipové i na Gräfenberg přijíždí každoročně stovky lidí.

Text (zdroj): positivJE
Foto (zdroj): Společně tvoříme JIH

Ono to nemusí být patrné na první dobrou, ale i kvalitní architektura přispívá k tomu, jak vnímáte konkrétní místo. Jedině dobře, když na Jesenicku budou vznikat odvážné novostavby, dít se citlivé rekonstrukce a realizovat zajímavě řešené budovy či prostranství.

Město Jeseník opět dalo prostor vysokoškolákům, tentokrát z Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, aby přinesli svěží pohled na vybraná území. Pod vedením Ing. Viktora Filipi a Ing. arch. Adama Laciny se studenti zaměřili na projekt s názvem "Město a voda", který původně zamýšlel rozvinout...

Povodně, které se přehnaly Jesenickem, způsobily i dramatické škody v říčních korytech. Mnoho z vás jistě napadlo, co asi musely v rozvodněných řekách zažít ryby. Dramatický příběh vody, která sebou nesla kamení, dřevo a vše, co jí stálo v cestě, mohl znamenat fatální důsledky pro život pod hladinou.