Ostrava chce jesenický pramen

21.03.2021

Zítra si připomeneme Světový den vody, dobrý důvod vzdát H2O hold. Jdete s námi do výzvy - vypít během pondělí tři litry kohoutkové vody, ať se to ve VAKu točí :-)

Klidně se může stát, že voda jednou bude něco, za čím se budou lidé stěhovat. V takové případě by Jesenicko mohlo být atraktivní lokalitou, kladným vztahem k vodě jsme tu pověstní.

Možná to začalo prvními vodoléčebnými lázněmi na světě, to ony daly vzniknout desítkám pramenů, nyní tak skvěle zaevidovaným na portále Jesenické prameny a postupně renovovaným dobrovolnými správci pramenů.

Tohle pojetí se stalo inspirací Ostravě, konkrétně části Jih, jejíž kronikář Petr Lexa Přendík se při snaze zachránit tamní pramen otevřeně přiznává, že ho k myšlence ponoukl fenomén pramenů na Jesenicku. Nevíme, jak vám, ale nám to příjemně imponuje. Autor nápadu chce opravit prameniště a dát tak Ostravanům při procházkách v oblasti Korýtka zdroj přírodní vody. Není bez zajímavosti, že minulý rok s tímhle projektem uspěl v hlasování veřejnosti v participativním rozpočtu 'Společně tvoříme JIH', kde se ucházel o 150 tisíc korun.

Když je ten svátek vody, pojďme Petrovi popřát, ať se mu dílo podaří dotáhnout a ať šíří slávu našich vodních lázní po celém Ostravsku, z něhož do Edelu ve Zlatých Horách, do Dolní Lipové i na Gräfenberg přijíždí každoročně stovky lidí.

Text (zdroj): positivJE
Foto (zdroj): Společně tvoříme JIH

Všichni plavci, rybáři, vodáci, vodohospodáři a dokonce i všichni vodníci dnes slaví Světový den vody - nejvzácnější suroviny naší planety. Pro každého jednoho zaměstnance společnosti Vak - Vodovody a kanalizace Jesenicka, a.s. (VAK Jesenicka) jde o důležitý den, je to svátek i jejich profese.

Udržování drobných vodních toků je na Jesenicku zodpovědností státního podniku Povodí Odry (Vidnávka, Bělá, Staříč), podílet se na tom ale musí i obce, a tak trochu my všichni. Na vině jsou nejčastěji historické závady, nedostatečně vyčištěné odpadní vody vtékající do říček, zanášení koryt toků sutí či biologickým odpadem, to vše pak umí zhoršit...