Omezte svůj pohyb v koupelně a na WC, ušetříte vodu

30.07.2021

Dává velký smysl o tom přemýšlet, není-li vám lhostejný stav počítadla na vašem vodoměru. Podle vodních odborníků asi dvě třetiny spotřebované vody ve vaší domácnosti padnou právě na WC a v koupelně. Neříkáme, ať se nemyjete, ale připomínáme některá i levná opatření, jimiž můžete udělat radost svojí peněžence. A nenechte se zmást tím, že denní náklad na vodu za jednu osobu je vlastně malý, odhady jsou někde mezi 8-12 korunami. Ale co za měsíc, za rok, za deset let a za celou vaši domácnost?

Kupodivu ještě není samozřejmé zastavovat vodu při čištění zubů, přitom u téhle činnosti ráno a večer může protéct i 30 litrů. Takže zastavovat, plus na vodovodní baterii namontovat tzv. perlátor. Ten usměrní proud vody, provzdušní ji a vy tak nepoznáte žádnou změnu komfortu při mytí rukou či nádobí. Ale umývat talíře a hrnce pod tekoucí vodou je stejně nonsens. Místo koupání se spíše sprchujte, a to samozřejmě s úspornou sprchovou hlavicí.

Dále by se měla vaše pozornost soustředit na toaletu, kde jsme schopni denně protočit přes 20 litrů. Všichni, kdo rekonstruujete koupelny, toalety, stavíte nebo se chystáte, naprosto samozřejmě své záchody vybavujte duálním splachováním, své rodině můžete zachránit i 40 % vody ročně. Myslete na to, že každým spláchnutím starším systémem pošlete do kanalizace asi 10 litrů pitné vody, novější duální varianty pracují se třemi, respektive šesti litry.

Určitě můžete jít v šetření dál, o tom na Jesenické vodě možná někdy příště.

Foto (zdroj): Unsplash

Téma vody nás fascinuje a nejraději bychom s vámi o ní mluvili neustále. Někdy ovšem slova nejsou třeba. To když dáte dohromady čísla, která tu ohromnost vody vysvětlí přímočařeji. A tak jsme si vypůjčili data Českého statistického úřadu, který toho o vodě v Česku ví obrovsky moc.

Mnoho informací se lze dnes dočíst o 86 milionové investici, kterou udělala společnost VAK Jesenicka do Úpravny vody v Adolfovicích. Sebedetailnější popisování modernizace linky na úpravu surové vody do kapsy hodíte ve chvíli, kdy otevřete dveře tohoto technického díla a necháte veřejnost nahlédnout do "tajů" výroby pitné vody.

Za přítomnosti odborné veřejnosti, zástupců akcionářů a médií včera proběhlo oficiální spuštění provozu zmodernizované úpravny vody v Adolfovicích. Hosté si kromě prohlídky technologie odnesli důležitou informaci, že Vak Jesenicka chystá další investici, tentokráte do nového vodního zdroje - Keprnického potoka.