Omezte svůj pohyb v koupelně a na WC, ušetříte vodu

30.07.2021

Dává velký smysl o tom přemýšlet, není-li vám lhostejný stav počítadla na vašem vodoměru. Podle vodních odborníků asi dvě třetiny spotřebované vody ve vaší domácnosti padnou právě na WC a v koupelně. Neříkáme, ať se nemyjete, ale připomínáme některá i levná opatření, jimiž můžete udělat radost svojí peněžence. A nenechte se zmást tím, že denní náklad na vodu za jednu osobu je vlastně malý, odhady jsou někde mezi 8-12 korunami. Ale co za měsíc, za rok, za deset let a za celou vaši domácnost?

Kupodivu ještě není samozřejmé zastavovat vodu při čištění zubů, přitom u téhle činnosti ráno a večer může protéct i 30 litrů. Takže zastavovat, plus na vodovodní baterii namontovat tzv. perlátor. Ten usměrní proud vody, provzdušní ji a vy tak nepoznáte žádnou změnu komfortu při mytí rukou či nádobí. Ale umývat talíře a hrnce pod tekoucí vodou je stejně nonsens. Místo koupání se spíše sprchujte, a to samozřejmě s úspornou sprchovou hlavicí.

Dále by se měla vaše pozornost soustředit na toaletu, kde jsme schopni denně protočit přes 20 litrů. Všichni, kdo rekonstruujete koupelny, toalety, stavíte nebo se chystáte, naprosto samozřejmě své záchody vybavujte duálním splachováním, své rodině můžete zachránit i 40 % vody ročně. Myslete na to, že každým spláchnutím starším systémem pošlete do kanalizace asi 10 litrů pitné vody, novější duální varianty pracují se třemi, respektive šesti litry.

Určitě můžete jít v šetření dál, o tom na Jesenické vodě možná někdy příště.

Foto (zdroj): Unsplash

Voda ze studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole. I když se zdá, že je čistá a nezávadná, neznamená to, že splňuje všechny hygienické požadavky. Kontrola kvality vody v akreditované laboratoři je jediným způsobem, jak nezávadnost vody ve studni ověřit.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Naše voda vloni putovala do 3 902 vodovodních přípojek a bylo jí jen nepatrně méně než v předešlém roce. Vedle samotného objemu vyrobené vody sledujeme i její průměrnou spotřebu na obyvatele, ale klíčovým ukazatelem jsou pro nás celkové ztráty na vodovodní síti.