Olej po kaprovi a řízcích nevylívejte do kanalizace

23.12.2021

Poloprázdné regály se slunečnicovým, řepkovým a fritovacím olejem dávají tušit, že zítra se v Česku odehraje "mistrovství republiky" ve smažení řízků. Máme pro vás malinko jiný pohled na vánoční stolování, týká se likvidace použitých rostlinných olejů v kuchyni.

Možná byste byli překvapení, kdyby vás VAK Jesenicka, zdejší největší vodohospodář, pozval do kanalizační sítě, abyste se podívali, co v odpadech olej z vaření způsobuje. Tuk tam totiž ztuhne, a jak se postupně nabaluje na vnitřní stěnu trubky, zužuje průtok vody, až nakonec v krajním případě potrubí zcela ucpe. Věřte, že technologie v čistírnách odpadních vod jsou hodně drahé, olej z řízků tak může způsobit opravdu velké škody. Jejich opravy či výměny si stejně následně zaplatíme v ceně vody.

Nejlíp tedy uděláte, když spotřebu oleje na smažení omezíte, vždyť to není zdravé ;-) Na druhou stranu naprosto chápeme, že se řízků u štědrovečerní večeře nedovede zříct, postarejte se tedy o řádnou likvidaci zbytků oleje. Ono se to málo ví, ale do kanalizace je přímo zákonem zakázáno jej vylévat. Tím spíše, že možná i v blízkosti vašeho bydliště najdete speciální nádoby určené k odevzdávání použitých tuků. Bývají součástí tzv. recyklačních hnízd, tedy tam, kde jste zvyklí třídit sklo, papír a plast.

Přejeme vám krásné Vánoce.

Foto (zdroj): Unsplash

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Naše voda vloni putovala do 3 902 vodovodních přípojek a bylo jí jen nepatrně méně než v předešlém roce. Vedle samotného objemu vyrobené vody sledujeme i její průměrnou spotřebu na obyvatele, ale klíčovým ukazatelem jsou pro nás celkové ztráty na vodovodní síti.

Na pohled možná roztomilé zvířátko s hnědošedou srstí, ve skutečnosti hlavně potenciální přenašeč infekčních chorob, který si oblíbil život v kanálech a stokách, kde mu lidé svým nezodpovědným chováním vytvářejí ideální podmínky k vegetování. A pořádně rychlému rozmnožování.