Olej po kaprovi a řízcích nevylívejte do kanalizace

23.12.2021

Poloprázdné regály se slunečnicovým, řepkovým a fritovacím olejem dávají tušit, že zítra se v Česku odehraje "mistrovství republiky" ve smažení řízků. Máme pro vás malinko jiný pohled na vánoční stolování, týká se likvidace použitých rostlinných olejů v kuchyni.

Možná byste byli překvapení, kdyby vás VAK Jesenicka, zdejší největší vodohospodář, pozval do kanalizační sítě, abyste se podívali, co v odpadech olej z vaření způsobuje. Tuk tam totiž ztuhne, a jak se postupně nabaluje na vnitřní stěnu trubky, zužuje průtok vody, až nakonec v krajním případě potrubí zcela ucpe. Věřte, že technologie v čistírnách odpadních vod jsou hodně drahé, olej z řízků tak může způsobit opravdu velké škody. Jejich opravy či výměny si stejně následně zaplatíme v ceně vody.

Nejlíp tedy uděláte, když spotřebu oleje na smažení omezíte, vždyť to není zdravé ;-) Na druhou stranu naprosto chápeme, že se řízků u štědrovečerní večeře nedovede zříct, postarejte se tedy o řádnou likvidaci zbytků oleje. Ono se to málo ví, ale do kanalizace je přímo zákonem zakázáno jej vylévat. Tím spíše, že možná i v blízkosti vašeho bydliště najdete speciální nádoby určené k odevzdávání použitých tuků. Bývají součástí tzv. recyklačních hnízd, tedy tam, kde jste zvyklí třídit sklo, papír a plast.

Přejeme vám krásné Vánoce.

Foto (zdroj): Unsplash

Klíčovou zodpovědností Vak Jesenicka je výroba pitné vody v množství, jež si vyžaduje více než 15 tisíc obyvatel a dalších subjektů připojených na skupinový vodovod do obcí Bělá pod Pradědem, Česká Ves, Písečná, Hradec-Nová Ves, Mikulovice a města Jeseník.

Fenomén Jeseníku a jeho okolí dneska slaví svůj Den pramenů. A protože většina z nich vznikla v souvislosti s léčbou Vincenze Priessnitzne, je Den pramenů již tradičně otvírákem každoročního zahájení lázeňské sezóny, tentokrát s pořadovým číslem 176!