Nenechte zamrznout vodoměr

19.12.2023

První sníh už má Jesenicko za sebou, a i když to teď venku vypadá spíše na jaro, fakticky máme celou zimu před sebou. A zimu před sebou mají také vodoměry počítající spotřebu vody.

Zpozornět by měli ti z vás, kteří mají důležité měřidlo venku nebo v prostorách, kde teplota může spadnout do mínusových hodnot (typicky ve vodoměrné šachtě). Vodoměr v šachtě zakryjte například polystyrenovou deskou nebo jej obalte izolační vatou (nikoli skelnou). V extrémních situacích se doporučuje omotat potrubí i s vodoměrem topným kabelem. Myslete i na sníh, který na jaře bude tát, voda z něj by mohla vodoměr zaplavit a poškodit.

Dovolujeme si totiž připomenout, že případnou výměnu vodoměru poškozeného vinou jeho nedostatečné ochrany hradí odběratel společnosti Vak Jesenicka. Každoročně několik takových oprav řešíme.

Foto (zdroj): Unsplash

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Naše voda vloni putovala do 3 902 vodovodních přípojek a bylo jí jen nepatrně méně než v předešlém roce. Vedle samotného objemu vyrobené vody sledujeme i její průměrnou spotřebu na obyvatele, ale klíčovým ukazatelem jsou pro nás celkové ztráty na vodovodní síti.

Na pohled možná roztomilé zvířátko s hnědošedou srstí, ve skutečnosti hlavně potenciální přenašeč infekčních chorob, který si oblíbil život v kanálech a stokách, kde mu lidé svým nezodpovědným chováním vytvářejí ideální podmínky k vegetování. A pořádně rychlému rozmnožování.