Máme další netradiční tipy, jak můžete šetřit vodou

12.09.2022

Žebříčků a seznamů, jak šetřit vodou, je dneska plno. Všichni jste je četli, mnohými se řídíte, ale podobných rad není nikdy dost. Skoro vždycky se v nich dovíte něco nového, třeba to bude i tenhle případ.

Pozitivní zprávy přinesly 11 neobvyklých způsobů, jak snížit rychlost točení vrtulky ve vašem vodoměru. Šetřit pitnou vodou znamená nejen menší účet za vodu, znamená i úsporu energie, kterou vaše vodohospodářská společnost při výrobě pitné vody spotřebuje.

 • Bezpodmínečně si na WC nainstalujte duální splachovač se dvěma dávkovači vody.
 • Chytejte do kbelíku vodu ve sprše/vaně, když po otočení kohoutku čekáte na teplou vodu.
 • Zachycujte jakýmkoli způsobem dešťovou vodu z vaší střechy a zalévejte jí trávník, záhony nebo květiny.
 • Namísto rostlin exotických, si na svoji zahradu dejte rostliny místní, které pravděpodobně budou méně náročné na zálivku.
 • Pokud při napouštění sklenice vody čekáte pod proudem, až z kohoutku začne téct opravdu studená voda, změňte tento návyk. Napusťte vodu rovnou, třeba do džbánu a ten dejte do lednice. Ta se postará o skvěle chlazenou pitnou vodu.
 • Pračku a myčku zapínejte až jsou opravdu plné, tím dosáhnete té nejnižší možné spotřeby vody.
 • Večerní sprcha je tradičně jeden z největších plýtvačů vody, tak si na sprchu namontujte úspornou hlavici, která teče menším proudem. Po pár sprchováních si na to bez problémů zvyknete.
 • Zkraťte délku sprchování na polovinu času a při mydlení vodu vždy zastavujte. Opět, šetříte vodu i energii potřebnou na ohřev teplé vody.
 • Zkontrolujte všechny vodovodní baterie a toalety, jestli neprokapávají nebo dokonce neprotékají. Případnou poruchu obratem opravte.
 • V rychlovarné konvici si vždy ohřívejte jen takové množství vody, které potřebujete na přípravu teplého nápoje. Nevařte zbytečně více vody, protože rychlovarná konvice je pořádný žrout elektřiny.
 • Ovoce a zeleninu nemyjte pod tekoucí vodou, ale v misce napuštěné vodou.

Děkujeme, že něco z toho zavedete do praxe ;-)

Text (námět): Pozitivní zprávy
Foto (zdroj): Unsplash

Voda ze studní nepodléhá žádné pravidelné kontrole. I když se zdá, že je čistá a nezávadná, neznamená to, že splňuje všechny hygienické požadavky. Kontrola kvality vody v akreditované laboratoři je jediným způsobem, jak nezávadnost vody ve studni ověřit.

Abychom byli féroví, od roku 1989 škrtí spotřebu vody celé Česko. Krásná ilustrace zvyšující se zodpovědnosti lidí vůči přírodním zdrojům. Těsně po Sametové revoluci průměrný Čech denně potřeboval 171 litrů! Od té doby se Česko dostalo na denní průměr okolo 90 litrů pitné vody.

Naše voda vloni putovala do 3 902 vodovodních přípojek a bylo jí jen nepatrně méně než v předešlém roce. Vedle samotného objemu vyrobené vody sledujeme i její průměrnou spotřebu na obyvatele, ale klíčovým ukazatelem jsou pro nás celkové ztráty na vodovodní síti.