Máme další netradiční tipy, jak můžete šetřit vodou

12.09.2022

Žebříčků a seznamů, jak šetřit vodou, je dneska plno. Všichni jste je četli, mnohými se řídíte, ale podobných rad není nikdy dost. Skoro vždycky se v nich dovíte něco nového, třeba to bude i tenhle případ.

Pozitivní zprávy přinesly 11 neobvyklých způsobů, jak snížit rychlost točení vrtulky ve vašem vodoměru. Šetřit pitnou vodou znamená nejen menší účet za vodu, znamená i úsporu energie, kterou vaše vodohospodářská společnost při výrobě pitné vody spotřebuje.

 • Bezpodmínečně si na WC nainstalujte duální splachovač se dvěma dávkovači vody.
 • Chytejte do kbelíku vodu ve sprše/vaně, když po otočení kohoutku čekáte na teplou vodu.
 • Zachycujte jakýmkoli způsobem dešťovou vodu z vaší střechy a zalévejte jí trávník, záhony nebo květiny.
 • Namísto rostlin exotických, si na svoji zahradu dejte rostliny místní, které pravděpodobně budou méně náročné na zálivku.
 • Pokud při napouštění sklenice vody čekáte pod proudem, až z kohoutku začne téct opravdu studená voda, změňte tento návyk. Napusťte vodu rovnou, třeba do džbánu a ten dejte do lednice. Ta se postará o skvěle chlazenou pitnou vodu.
 • Pračku a myčku zapínejte až jsou opravdu plné, tím dosáhnete té nejnižší možné spotřeby vody.
 • Večerní sprcha je tradičně jeden z největších plýtvačů vody, tak si na sprchu namontujte úspornou hlavici, která teče menším proudem. Po pár sprchováních si na to bez problémů zvyknete.
 • Zkraťte délku sprchování na polovinu času a při mydlení vodu vždy zastavujte. Opět, šetříte vodu i energii potřebnou na ohřev teplé vody.
 • Zkontrolujte všechny vodovodní baterie a toalety, jestli neprokapávají nebo dokonce neprotékají. Případnou poruchu obratem opravte.
 • V rychlovarné konvici si vždy ohřívejte jen takové množství vody, které potřebujete na přípravu teplého nápoje. Nevařte zbytečně více vody, protože rychlovarná konvice je pořádný žrout elektřiny.
 • Ovoce a zeleninu nemyjte pod tekoucí vodou, ale v misce napuštěné vodou.

Děkujeme, že něco z toho zavedete do praxe ;-)

Text (námět): Pozitivní zprávy
Foto (zdroj): Unsplash

Téma vody nás fascinuje a nejraději bychom s vámi o ní mluvili neustále. Někdy ovšem slova nejsou třeba. To když dáte dohromady čísla, která tu ohromnost vody vysvětlí přímočařeji. A tak jsme si vypůjčili data Českého statistického úřadu, který toho o vodě v Česku ví obrovsky moc.

Mnoho informací se lze dnes dočíst o 86 milionové investici, kterou udělala společnost VAK Jesenicka do Úpravny vody v Adolfovicích. Sebedetailnější popisování modernizace linky na úpravu surové vody do kapsy hodíte ve chvíli, kdy otevřete dveře tohoto technického díla a necháte veřejnost nahlédnout do "tajů" výroby pitné vody.

Za přítomnosti odborné veřejnosti, zástupců akcionářů a médií včera proběhlo oficiální spuštění provozu zmodernizované úpravny vody v Adolfovicích. Hosté si kromě prohlídky technologie odnesli důležitou informaci, že Vak Jesenicka chystá další investici, tentokráte do nového vodního zdroje - Keprnického potoka.