Jesenický Jan Augustynek zachraňuje karase

30.06.2022

Každému přejeme, aby se živil tím, co ho baví. Tímhle směrem se ubírá i stále ještě studijní dráha jesenického Honzy Augustynka, který je ale už nyní u jedné velké věci.

Kdo se zajímáte o české ryby jen na Štědrý den kvůli kaprovi, vám to tolik neřekne. Kdo ale máte větší přehled o tom, co je to česká ryba, vy budete nadšení. Nadšení z toho, u čeho se absolvent Gymnázia Jeseník pohybuje.

Honza aktuálně studuje hydrobiologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, studium perfektně navazuje na jeho celoživotní vášeň - rybaření. Svoji kariéru logicky směřuje právě k vodě a k rybám v ní. Říká, že v řekách nás čeká hodně práce. "Nehodlám být vědcem bádajícím v laboratoři, chci být ve vodě. Chci přispět k nápravě vodních toků v Česku. Jsou to například rybí přechody, regulace koryt řek, přemnožení predátorů a tak.", naznačil svou budoucnost hydrobiologa.

Tak mlád a už se zapojil do výzkumného projektu Biologického centra Akademie věd ČR, v němž se akademici pokusí zachránit kriticky ohroženou sladkovodní rybu karase obecného. Pro někoho banalita, pro hydrobiology výzva, protože karas obecný - zřejmě nejodolnější ryba žijící v českých vodách, je v problémech. Vytlačuje ho invazivní karas stříbřitý, zmenšuje se mu přirozené životní prostředí a je kořistí volavek a vyder.

Tým přírodovědců chce populaci karase obecného posílit. Padesátku ryb čisté druhové linie vědci vypustili v univerzitním rybníčku v areálu Přírodovědecké fakulty, což na univerzitě protlačil právě Honza Augustynek. V Olomouci tak vznikla jakási záchranná stanice karase obecného.

Chudák karas nemá vyhráno, každopádně Jeseník má u jeho záchrany svého člověka - Jana Augustynka. Honza se nám svěřil, že svoji misi hydrobiologa praktika má spojenu i s Jesenickém, 3x hurá!

Námět (zdroj): positivJE
Foto (zdroj): archiv Jan Augustynek

Osvěta a společenský tlak stále více lidí utvrzuje v tom, že kapr do vany před Vánoci nepatří a že rituál vracení vánočního kapra do rybníka je hloupost. Přesto je stále dost lidí lpících na těchto tradicích. Dovolte nám tedy připomenout několik důležitých doporučení pro nákup vánoční ryby.

Adaptace na klimatickou změnu je pořádná výzva, v tuhle chvíli se cení každá sebemenší snaha, jak přispět. Například Skautský institut ve spolupráci se spolkem Živá voda vyrobil zajímavé video 'Voda v naší krajině', které by se mělo stát snad i povinným pro správce vodních toků, zástupce samospráv, vlastníky lesních a zemědělských pozemků,...

Příští vodácká sezóna začne veseleji pro vodáky plavící se na tuzemských řekách. Prezident ČR podepsal novelu, podle níž bude u posádky bezmotorového plavidla možné mít až 0,5 promile alkoholu v krvi. To v praxi znamená asi tak dvě desítky či dvojku vína. Ovšem pozor, tohle rozvolnění pravidel bude platit jen na vymezených úsecích, kde není takový...