Co je to ta vodní stopa?

28.02.2022

Podle různých statistiky průměrný Čech denně spotřebuje něco mezi 90 až 100 litry vody. Ano, sem se započítává ranní a večerní hygiena, vypitá voda, voda použitá na vaření, praní, úklid, splachování na toaletě... Jenomže virtuální spotřeba každého z nás je násobně větší.

Nesmíme zapomínat na to, že voda je spotřebovávána při výrobě našeho jídla, našeho oblečení, našeho vybavení domácnosti a tak. V takovou chvíli mluvíme o tak zvané vodní stopě. Při pohledu na ni si uděláte úplně jinou představu o tom, jaké množství vody potřebuje k životu každý z nás a třeba to i malinko ovlivní naše chování k téhle základní surovině.

Ostatně počítání vodní stopy před dvaceti lety vzniklo právě proto, aby lidé uvažovali nad smysluplností některých zemědělských činností, jako je třeba pěstování na vodu náročných plodin v suchých oblastech světa apod.

Pojďme se detailněji podívat na vodní náročnost některých věcí naší denní (s)potřeby. Tušili jste, že aby se do obchodu dostal litr mléka, spotřebuje se například na potravu a napájení krávy asi tisíc litrů vody? Jedno slepičí vejce si vyžádá 196 litrů, tak si představte, kolik je to vody na plato 30 kusů vajíček. Jsme Češi, největší konzumenti piva na světě, tak bychom měli vědět, že půllitr orosené dvanáctky ve skutečnosti znamená okolo 150 litrů vody, které padnou například na pěstování sladu a chmele, a taky na výrobu piva samotného. Otevřete šatní skříň a zkuste si představit, že vaše bavlněné tričko připravilo svět na svoji výrobu o 2,5 tisíce litrů H2O, džíny dokonce o 8 tisíc!

Denní vodní stopa každého obyvatele České republiky je v tuto chvíli spočítána na asi 4 500 litrů. Pro vaši představu, v USA je to asi 7 800 litrů, v Německu 3 900 litrů.

Tak milí čtenáři, veďte ta čísla v patrnosti a zkoušejte je na svojí straně aspoň trošku korigovat.

Foto (zdroj): Vodnístrážci.cz

Z pohodlí vaší splachovací toalety napojené na kanalizaci to nemusí znít jako téma, jenže v okrese Jeseník je stále nějakých 0,7 % domácností (data ČSÚ za rok 2021) bez takové přípojky. A vyřešené nakládání s odpadními vodami rozhodně patři k normálnosti 21. století.

V dnešní době by mělo být naprostým standardem chtít po lidech, aby jejich domy a byty uměly ekologicky likvidovat odpadní vody. Je legitimní to vyžadovat i po majitelích rekreačních objektů, kterých je na Jesenicku nezanedbatelné množství. Ona i ta splašková voda je voda.

Rostoucí uvědomění vede obce a města k tomu, aby se zabývaly vodou - jejím zadržováním, spotřebou a čištěním. Máme-li to jako společnost zvládat co nejlíp, potřebujeme například motivovat občany k pořizování domácích čističek odpadních vod tam, kde jejich nemovitosti nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci. Ano, mohou mít septik, ale...